Cengiz’in bayram molası erken bitti: İkizdere’de çalışma yeniden başlatıldı

İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesi için yol açma çalışmalarına dün (12 Mayıs) ara verildiği söylenmişti. Bugün iş makinaları tekrar çalışmaya başlayınca köy halkı makinaların önüne oturarak yeniden durdurdu.

Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı yaşam alanlarından ve doğasından vazgeçmeyen köylülerin direnişi sürerken Cengiz İnşaat’a ait iş makinelerinin bayramın 2’nci gününe kadar taş ocağı için yol açma çalışmalarına dün (12 Mayıs) bayramın 2’inci gününe kadar ara vereceği söylenmişti.

Dün (12 Mayıs) direnişin 22’nci günde CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer’in alana gelmesi üzerine tekrar durdurulan çalışmalara, bayramın 2’nci günü Cuma’ya kadar ara verildiği açıklanmıştı.

Ancak sabah çalışmaların devam ettiğini gören köylüler tekrar vadiye geldi. İş makinelerinin önüne oturan köylüler yeniden başlatılan çalışmaları şimdilik durdurdu.

Para gözlerini bürümüş

Duruma tepki gösteren bir yurttaş, ” ‘Bayramda çalışmayacağız’ diye söylemişlerdi ama şu an iki makinada çalışma yerine doğru gidiyor. Ve bunlar durmayacak, para gözlerini bürümüş. Orman, taş toprak ne varsa yok etmek için kolları sıvamışlar. Bir şekilde durması lazım bu makinaların” dedi.

Köy halkının direniş çadırlarındaki nöbeti devam ediyor.

Kaynaksendika.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz