ABD Başkanı Biden: ABD ve ortakları Rusya’ya kararlı bir şekilde yanıt verecek

İngiltere ile birlikte, Ukrayna’daki savaşı haftalardır kışkırtan ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Donbas’a askeri hareket başlatmasına tepki göstererek, “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur. Dünya Rusya’dan hesap soracak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla özel kuvvetler bu sabah erken saatlerde Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a girdi. Bu gelişme üzerine yazılı açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur. ABD müttefikleri ve ortaklarıyla kararlı bir şekilde yanıt verecek” dedi.

Tüm dünyanın dualarının Ukrayna halkıyla olduğunu belirten Biden ‘’Başkan Putin, feci bir can kaybı ve insani ıstırabı getirecek kasti bir savaşı seçti. Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur ve ABD, müttefikleri ve ortakları, müşterek ve kararlı bir şekilde karşılık verecektir. Dünya Rusya’dan hesap soracak’’ ifadelerini kullandı.

Durumu bu akşam Beyaz Saray’dan izleyeceğini ve ulusal güvenlik ekibinden düzenli bilgi almayı sürdüreceğini de kaydeden Biden, Perşembe sabah G-7 liderleriyle biraraya geleceğini açıkladı.

Daha sonra Ukrayna’ya yönelik saldırı nedeniyle Rusya’ya dayatacakları diğer sonuçları duyurmak için Amerikan halkına sesleneceğini bildiren Biden, ‘’ NATO’ya yönelik herhangi bir saldırganlığı caydıracak güçlü ve müşterek bir karşılık vermek için NATO müttefiklerimizle de koordinasyon içinde olacağız. Bu gece Jill ve ben, Ukrayna’nın cesur ve gururlu insanları için dua ediyoruz’’ açıklamasını yaptı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz