Zincir marketler daha çok kar etsin diye işçiler soğukta çalıştırılıyor

Temel gıda maddelerini halka fahiş fiyatlarla satarak karlarına kar katan zincir marketler, işçilere yönelik sömürüsünü devam ettiriyor. Tasarruf adı altında marketlerde klimalar açtırılmıyor, işçiler soğukta çalışmaya zorlanıyor.

Başta A101 olmak üzere pek çok zincir market tasarruf adı altında işçileri soğuk ortamlarda çalışmayı dayatıyor.

Mağaza Market-Sen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, zincir marketlerde klima açılmasına kısıtlama getirildiğini duyurdu.

A101 işçilerinden gelen mesajı paylaşan sendika, A101’de 11.00-16.00 ve 19.00-21.00 arasında klimaların çalışmadığını belirterek “Geriye ne kaldı? Patronlar sıcak ofislerinde oturuyor, A101 işçileri üşüyerek çalışıyor” dedi.

Sosyal medya hesabından #MarketİşçileriÜşüyor tagiyle paylaşım yapan sendika, işçilerin videolarını da paylaştı. İşçiler, klimaların açılmasına izin verilmediğini, elektrikli ısıtıcıların ise tehlikeli olduğu bahanesiyle ellerinden alındığını anlattı. İşçiler çok üşüdükleri için kendilerine ısıtıcı fan verildiğini bir süre sonra onların da alındığını söyledi.

KaynakEtha
Önceki haberİstanbul Acıbadem Hastanesi Ataşehir merkez şantiyesinde çalışan inşaat işçileri yemekhane koşullarına karşı eylem gerçekleştirdi
Sonraki haberTrendyol kuryeleri düşük zam dayatmasına karşı iş bıraktı

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here