Zam isteyen işçileri işten çıkaran Darinda Çorap patronu, eylem yapan işçiler hakkında suç duyurusunda bulundu

Zam isteyen işçileri Kod-49 ile işten çıkaran Darinda Çorap patronu, bir de işçiler hakkında suç duyurusunda bulundu

Zam isteyen işçileri Kod-49 ile işten çıkaran Darinda Çorap patronu, bir de işçiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Beylikdüzü’nde bulunan Darinda Çorap firmasının işçileri, düşük ücretlere itiraz ettiği ve hakkı olan zammı istediği için Kod-49 ile işten atılmıştı. Ardından Tekstil-İş Sendikası gerçekleştirdiği basın açıklaması ile konuyu kamuoyuna duyurmuştu.

Tekstil-İş Sendikası tarafından yayınlanan açıklamada, Darinda Çorap yöneticisi Mustafa Şahin’in zam hakkını isteyen iki işçi hakkında da suç duyurusunda bulundu belirtilerek, Şahin’in işçilerin seslerini duyurmak için çektiği videoları “kişisel verilerin ihlali” kılıfına sokmaya çalıştığı, işçileri yıldırmak için elinden geleni yaptığı açıklandı.

Ayrıca sendika tarafından yapılan açıklamada “Darinda Çorap patronları ve avukatları bilsin ki her türlü baskı ve gayrimeşru hukuki süreç bizleri yıldıramayacak” denildi.

“İşçileri işsiz bırakarak zam sorununu çözdüler”

Tekstil-İş Sendikası Darinda Çorap İşçileri Birliği’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle;

“Beylikdüzü’nde bulunan Darinda Çorap firmasının işçileri, düşük ücretlere itiraz ettiği ve hakkı olan zammı istediği için Kod 49 ile işten atılmıştı. Darinda Çorap önünde işçilerle bir basın açıklaması gerçekleştirerek bu haksızlığı tüm kamuoyuna duyurmuştuk.

Darinda Çorap yöneticisi Mustafa Şahin, hakkını isteyen işçileri işsiz bırakarak kendince “zam sorununu” çözdü. “Bir daha çorap sektöründe iş bulamayacaksınız” diyerek işçileri tehdit eden Mustafa Şahin, zam hakkını isteyen iki işçi hakkında da suç duyurusunda bulundu. İşçilerin seslerini duyurmak için çektiği videoları “kişisel verilerin ihlali” kılıfına sokmaya çalışan Şahin, işçileri yıldırmak için elinden geleni yaptı. Ancak hem patron hem de işçiler biliyor ki yaptıkları suç duyurusunun dayandığı hiçbir somut sebep yok. Tıpkı Kod-49 gibi bu suçlama da asılsız.

İşçilerin hakkını aramak için çektiği her video, yaptığı her açıklama, her eylem sonuna kadar meşrudur. İşçileri Kod 49 bahanesinin ardına sığınarak işten atan Darinda Çorap patronu İbrahim Gezek ve yönetici Mustafa Şahin sonuna kadar haksızdır.

“Hukuk, güçlünün manipülasyonları ile ilerleyemez”

“Avukat ordumuz var” diyen patronların, haklıyı haksız çıkarmaya çalışan bir dizi avukatın yönlendirmesiyle hareket ettiği de açığa çıkıyor. Etik, güçlüyü daha güçlü yapmak değildir. Hukuk güçlünün manipülasyonları ile ilerleyemez. İşçiler hakkında bulunulan suç duyurusu bunu gösteriyor. Göz korkutmaya çalışan patronun nafile çabaları da dikiş tutmuyor.

Tekstil-İş Sendikası olarak haksız yere işten atılan Darinda Çorap işçilerinin ihbar ve kıdem tazminatı haklarını almak için hukuki sürecin takipçisiyiz.

Patronların tehdidine, baskısına karşı birliğimizle güçlü olacağız.

Biz Darinda Çorap’ta ücretlerin yükseltilmesi ve hakları için direnen işçiler ile bir meşale olduk. Bundan sonra da birliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Darinda Çorap patronları ve avukatları bilsin ki her türlü baskı ve gayrimeşru hukuki süreç bizleri yıldıramayacak. Onlara işçileri karşılarına almamayı öğrettik. Bizi hiçe saymanın bedeli onlara ağır oldu. Şimdi artan enflasyon karşısında yıl ortasında yeni bir zam vermeye hazır olsunlar. Bizi açlıkla, işsizlikle terbiye etmeye çalışanları biz de birliğimizle terbiye edeceğiz. Sömürü çarkını kırana kadar mücadelemiz sürecek. Biz kazanacağız, işçilerin birliği kazanacak.”

KaynakYolculuk Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz