Tümbel-Sen, Promosyon Görüşmelerinin Şeffaf Yönetilmesi İçin Basın Açıklaması Yaptı

TÜM BEL-SEN PROMOSYON GÖRÜŞMELERİNİN ŞEFFAF YÖNETİLMESİ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Bu gün (29 Eylül) saat 10:30 da İBB nin Saraçhane binası önünde basın açıklaması yaptı. 200 emekçinin toplandığı eylem alanını havuz önüne taşımak istemesi nedeniyle emekçiler barikatla karşılaştılar.

Barikat yıkılarak yapılan basın açıklamasında promosyon sürecinin emekçilerin katılımı ile şeffaf yürütülmesi için talepte bulundular.

Eylemde okunan basın açıklamasında, bankaların maaş hesapları üzerinden elde ettiği büyük karlara dikkat çekilerek, promosyon ödemelerinin bir lütuf değil, bu büyük karlar karşılığında yapılan eksik bir ödeme olduğuna, bankaların repo, döviz işlemleri vb. yollarla bu kârları elde ettiğine vurgu yapıldı.

Son promosyon ödemesinden bu yana maaşlarda yaşanan artışın etkisiyle bankaların karında yaşanan artışa rağmen, bugün promosyon ödemelerinin devede kulak kaldığı vurgulandı.

Birçok belediyenin promosyon ödemelerinde bankaların yüzde on gibi bir artış öngören tavrının eleştirildiği açıklamada, belediyelerin, sektörde örgütlü memur ve işçi sendikalarını sürece dahil etmediği söylenerek, belediye bürokrasisi, daha hassas ve incelikli davranmaya davet edildi. Bankaların taleplerine karşılık, promosyon sözleşmelerinde bulunan cezai şartları öne sürmesine tepki gösteren açıklamada bu tehditlere teslim olmayacağız denildi.

Bankalar, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde beşyüze varan karlar açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz