Telefonlarını vermediler, Kod 46 ile işten atıldılar

Gaziantep’te bulunan Angel Halı’daki işçiler, fabrika girişinde telefonlarını teslim etmek istemedikleri için Kod 46 ile işten çıkarıldıklarını açıkladılar.

Gaziantep’te Angel Halı fabrikasındaki işçiler, fabrika girişinde telefonlarını teslim etmek istemeyince içeriye alınmadı. Gazete Duvar’dan Ali Vefa Yurdal’ın haberine göre, duruma tepki gösterenler, fabrika önünde beklemeye başladı. Yaklaşık 60 işçi fabrika önündeki bekleyişinin üçüncü gününde, Kod 46 ile tazminatsız şekilde işten çıkarıldı.

‘İşten çıkarmanın Kod 46 ile ilgisi yok

Telefonla görüşme haklarının ellerinden alınmak istenmesine karşı çıktıklarını söyleyen İbrahim Halil Eren, her şeyin fabrikada mola saatlerinin kaldırıldığına yönelik yazının asılmasıyla başladığını anlattı: “Ayın 17’sine kadar mola saatlerinin kaldırıldığına yönelik yazı asıldı. Birkaç arkadaşımıza molada telefonla göründükleri için baskı uygulanıyordu. Sonuçta iş yeridir, millet ailesiyle, yakınlarıyla görüşüyor. İşten çıkarma sebeplerinde telefonla yapılan görüşmeler başta geliyor. Bizlerden telefonlarımızı bırakmamızı ve o şekilde içeri girmemizi istediler. Bu durumu kabul etmedik. İçeri girmediğimizde yasal işlem yapılacağı söylenildi. Aynı gün içinde noter katibi geldi ve içeride tutanak tutuldu. Bir günde Kod 46’dan çıkışımız verildi. Bu kodda hırsızlık ve iş yeri bilgilerini sızdırma gibi bilgiler yer alıyor. Biz hırsızlık mı yapmışız, başka bir şey mi yapmışız, ne yapmışız yani?”

‘Greve çıkmayı planlıyoruz’

Üç yıldır fabrikada çalışan ve bir çocuk babası olan Eren, işten çıkarıldığı için maddi sıkıntı yaşadığını belirtti. Atılan birkaç arkadaşının iş aradığını ancak Kod 46 ile işten çıkarıldıkları için zor durumda olduklarını söyledi.

İbrahim Halil Eren

“Bu kod 46 bizlere büyük engel. Kiracıyım, bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var ama herhangi bir gelirim yok artık. Bizleri zor günler bekliyor” diye konuşan Eren, ayın 17’sinde greve çıkmayı planladıklarını söyledi. Grevle seslerini duyurmak istediklerini ifade eden Eren, “Bu şekilde Türkiye genelinde haklarını arayan işçi kardeşlerimizin yarasına bir merhem olabilirsek, ne mutlu bize” dedi. İşverenlere verilen yönetmeliklerin işçiye de verilmesi gerektiğini anlatan Eren sözlerine şöyle devam etti: “İş adamlarına verilen yönetmelik işçilere de verilsin. Sonuçta milyonlarca işçinin alın teri, emeği var. En önemlisi de elden para vermeler kaldırılsın. Bu gün birçok firma elden para vererek işçinin yarınını çalıyor. Sigortasını çalıyor, emeğini çalıyor.”

Kod 46 nedir?

Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açması nedeniyle SGK, 2021 yılı itibariyle yeni kodlar belirledi. Buna göre işçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunma durumlarında Kod 46 ile işten çıkarmalar yapılıyor. Kod 46 ile işten çıkarılanlara kıdem ve ihbar tazminatı ödenmiyor, işçiler işsizlik sigortasından da yararlanamıyor.

KaynakGazete Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz