TÇSP: Ücretsiz izin ve Kod 29 kaldırılsın

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, Cevahir AVM önünde yaptığı eylemde, ücretsiz izin ve Kod 29’un kaldırılmasını, tüm çalışanlara insanca yaşamaya yetecek ücret istedi.

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu (TÇSP), “Birleşelim mücadele edelim” şiarıyla Cevahir AVM önünde eylem yaptı.

Eyleme direnişteki SML Etiket ile Sinbo işçileri katıldı. Eylem boyunca “Kod 29 yasaklansın”, “İşten atmalar yasaklansın”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

https://www.facebook.com/direnisteyizorg/videos/851321399047331

YAŞAM HAKKIMIZ İHLAL EDİLİYOR
Basın açıklamasını okuyan Buse Bayram, koronavirüs pandemisi döneminde AKP-MHP iktidarının almadığı önlemler nedeniyle hala can kayıplarının yaşandığını söyledi. Bayram, “Bir yandan kapitalist çarkın dönmesi uğruna milyonlarca işçi ve emekçi hiçbir tedbir alınmadan çalıştırılmaya devam edilirken diğer taraftan geliştirilen aşılardan da yoksun bırakılıyor. Piyasanın insafına terk edilen aşı uygulamaları ile ‘paran kadar sağlık’ anlayışı ile bir kez daha yaşam hakkımız ihlal ediliyor” diye belirtti.

KAPİTALİSTLER PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRDİ
Pandemiyi fırsat bilen kapitalistler ve onların temsilciliğini yapan AKP-MHP iktidarı salgının derinleştirdiği krizin faturasını işçi ve emekçilerin sırtına yıkmak istediğini vurgulayan Bayram, “Toplumun ezici çoğunluğu sefalet ücretlerine mahkum. Üzerine bir de kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamaları ile milyonlarca işçiye asgari ücretin de altında bir ücretle yaşa yaşayabilirsen deniyor! Elektriğe, suya, doğalgaza, temel tüketim maddelerine gelen zamlar elimizdeki kırıntı ücreti erittikçe eritiyor. Kapitalistler kârlarına kâr katıyor, saray eşrafı semirdikçe semiriyor; emekçiler ise ‘geçinemiyoruz’ çığlığıyla canına kıyıyor” ifadelerini kullandı.

Bayram, hakları için Ankara’ya yürüyen metal ve maden işçilerinin karşılaştığı engellemelerden, Ankara’da açıklama yapmak isteyen PTT işçilerinin karşılaştığı gözaltı saldırısına ve son olarak da en temel demokratik haklarını kullanan Boğaziçi öğrencilerine karşı girişilen kara propaganda kampanyaları ve estirilen devlet terörü AKP-MHP iktidarının korkularının boyutunu gösterdiğinin altını çizdi.

7244 NOLU YASA İPTAL EDİLSİN
Salgın sürecinde çıkarılan kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin, telafi çalışması vb. bir dizi saldırıyı içeren 7244 nolu yasanın işçi ve emekçileri tam anlamıyla köleye çevirdiğini söyleyen Bayram, “Az işçiyle çok iş yaparak kârına kâr katmak isteyen patronlar kendilerine altın tepside sunulan bu hakkı tepe tepe kullanıyor” dedi.

KOD 29 KALDIRILSIN
Öte yandan ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği saldırısını kod 29 ile tamamlandığını belirten Buse Bayram, “Sözde ‘işten çıkarmalar yasaklandı’ deniyor, fakat işçiler Kod 29 ile tazminatsız bir şekilde işten atılıyor, sicili kirletiliyor. Diğer taraftan bu sopayı sesini çıkaran, haksızlığa boyun eğmeyen işçilerin başında gezdirmekten de geri durmuyorlar. Hak gasplarına karşı örgütlenme yolunu tutan, sendikal faaliyet yürüten işçiler ücretsiz izne çıkarılıyor, Kod 29 ile işten atılıyor” diye konuştu.

DİRENEN İŞÇİLER YOL GÖSTERİYOR
Bayram “İşçiler Türkiye’nin dört bir yanında ücretsiz izin saldırısına, Kod 29’la işten atmalara, sendika hakkının engellenmesine, hak gasplarına karşı direnişte. PTT’de, Migros Depo’da, Sinbo’da, SML Etiket’te, Baldur Süspansiyon’da, Ekmekçioğulları Metal’de, Bimeks’te, Uzel’de işçiler güvencesizliğe ve kölelik dayatmalarına karşı mücadele ediyor. Direnen işçilerin yolunda bizler de geleceğimize sahip çıkalım. Pandeminin ve krizin faturasını ödemeyi reddedelim. Esnek ve güvencesiz çalışmaya, kölece çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı aşağıdaki taleplerimiz etrafında birleşelim, mücadele edelim” diye belirtti.

KaynakEtha

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz