Sözün bittiği yerdeyiz. Sendikasızlaştırma inadı, iş cinayeti getirdi. 

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Asen Metal Fabrikasında sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan işçilerin kapı önünde direnişi sürerken, atılan işçilerin yerine işbaşı eğitimi almadan preste çalıştırılan bir işçi gece vardiyasında prese sıkışarak can verdi.

Fabrikada örgütlenen Birleşik Metal İş Sendikasının konuyla ilgili yaptığı açıklama aşağıdadır.

Asen Metal’de İşten Atılan Üyelerimizin Yerine İşe Alınan İşçi Preste Sıkışarak Can Verdi

 

• Sendikalaştıkları için işten atılan 84 üyemizin fabrika önünde direnişi sürdürdüğü Asen Metal’de gece vardiyasında çalışırken preste sıkışan işçi yaşamını yitirdi.

 

 

 

Halen sendikalaşma mücadelesinin devam ettiği, işçilerin 86 gündür kapı önünde direnişlerini sürdürdüğü Kocaeli Dilovası OSB’de kurulu Asen Metal fabrikasında işten atılan işçilerin yerine bir buçuk ay önce işe alınan işçi kardeşimiz, preste sıkışarak can verdi.

 

Çok üzgünüz.

 

Çok da öfkeliyiz.

 

Bu olay, Artık her sendikalaşma örneğinde neredeyse sıradanlaşan işten çıkarma, baskı, tehdit, işçileri bölmeye çabalarının ne kadar ağır sonuçları olabileceğini gösterdi.

 

Bu olay, işverenlerin sendikalaşma hakkını önlemeye çalışırken sadece işçi haklarını değil onların yaşama hakkını da yok sayıldığını gösterdi.

 

Neredeyse tüm kalifiye presçilerin işten atıldığı Asen Metal’de 3 aydır direniş sürüyor. 84 üyemiz sendikalaştıkları için işten atıldı. Asen Metal işvereni, sırf o presleri çalıştırabilmek ve sendikal mücadeleyi kırmak amacıyla işe aldığı yeni işçileri apar topar tezgah başlarına geçirdi. İşbaşı eğitimleri verilmeden, sağlık ve güvenlik tedbirleri alınmadan işçiler çalıştırıldı.

 

Asen Metal işçilerinin sendikalaşma taleplerinin başında da, işyerinde alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri geliyordu. İşe girerken gereken sağlık raporları yoktu. Makina güvenliği, işçi sağlığı ve güvenliği eğitimleri, işbaşı eğitimleri fiili olarak verilmiyordu.

 

Asen işçileri sadece ücret ve bağlı hakları için değil güvenli çalışma ortamına kavuşmak için de sendikalaşmışlardı.

 

Sendikasızlaştırma çabasının şartları daha da kötüleştirdiği, sağlıksız çalışma koşullarının işçinin canına mal olduğunu gördük.

 

Yaşamını yitiren işçi kardeşimize rahmet, ailesine baş sağlığı diliyoruz.

 

Sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı işçilerin en temel hakkıdır. Sendika bu temel işçi hakkının güvencesidir.

 

İşçilerin sendikalaşma hakkına saygı gösterin. Yaşama haklarını ellerinden almayın.

 

Birleşik Metal-İş

Genel Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz