SES Bakırköy Şubesi: “Taksim onurdur; yargılanamaz, tutuklanamaz”

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ancak takip eden günlerde yeniden gözaltına alınıp tutuklanan Serdar Oğuz ile birlikte 1 Mayıs tutuklularının sayısı 50’ye ulaştı. SES Bakırköy Şube, tutuklamalara dair bir basın açıklaması yaptı.

5 Mayıs sabahı ev baskınları ile gözaltına alındıktan sonra adli kontrol tedbiri ile serbest bırakılan Serdar Oğuz dün (10 Mayıs) tekrar gözaltına almış ve tutuklanmıştı.

Oğuz’un tutuklanması ile birlikte 1 Mayıs tutuklularının sayısı 50’ye ulaştı.

SES Bakırköy Şube, tutuklamalara dair bir basın açıklaması yaptı. Tutuklamalar ile birlikte ülkeyi yönetenlerin açıkça suç işlediğini vurgulayan SES, Anayasa’nın hiçe sayıldığını belirtti. Keyfi gözaltı ve tutuklamalara karşı mücadelelerinin devam edeceğini söyleyen SES, mevcut tablonun AKP-MHP ittifakının emekçilere olan bakışının göstergesi olduğunu belirtti.

Basın metnini SES Bakırköy Şube Eş Başkanı Nezahat Altınsoy Özen okudu.

Basın metninin tamamı ise şu şekilde:

“2024 1 Mayıs’ında bu ülkeyi yönetenler Anayasa’yı, yasaları ve mahkeme kararlarını bir kez daha ayaklar altına aldılar. İktidar olmanın “kudretine” sığınarak suç işlediler.

Her türlü hukuk dışı yasağa, engele, tüm şehrin bir açık hava hapishanesine çevrilmesine ve tehditlere aldırış etmeden yasal, anayasal haklarını kullanarak 1 Mayıs’ı meydanlarda kutlamaya çalışan işçileri, emekçileri, halkı suçlu göstermeye çalışarak, hukuku ve Anayasa’yı hiçe sayarak suç işlemeye devam etmekte ve gece yarısı operasyonlarıyla tüm Türkiye’ye gözdağı vermektedirler.

Nitekim 1 Mayıs kutlamanın ardından gözaltına alınan ve serbest bırakılan SES İşyeri temsilcimiz Serdar Oğuz yeniden gözaltına alınıp tutuklanmıştır. 5 Mayıs günü gözaltına alınan ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan, tekrardan işyerinde gözaltına alınarak Marmara Cezaevine gönderilmiştir. İşyeri temsilcimize yapılan bu hukuksuzluğa, keyfi tutuklamalara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi buradan ilan ediyoruz.

AKP-MHP İttifakının emekçilere bakışının manzarası, tam da Taksim alanına yürüyen kitlelere dönük tavrıdır. Onları yıl boyu sömüren, iş cinayetlerine kurban gitmelerine seyirci kalan, emeklilere açlık ücretinin yarısını reva gören bu iktidar; sıra işçi emekçi bayramına geldiğinde de, biber gazını, copu, tazyikli suyu, yani faşizmini gösterdi. Şimdi sıra bu faşizme karşı daha güçlenme ve yan yana gelme zamanı.

İktidarın 1 Mayıs’ı yasaklama ısrarı ve ardından yürüttükleri gözaltı operasyonlarının amacı gerçek suçluyu gizlemek ve Anayasal düzene karşı ciddi bir suçu örtbas etmektir. Bizzat kendi iktidarlarının yarattığı açlığı, yoksulluğu, güvencesizliği gizlemek için bizleri ablukaya almak istemektedir.

Bir kez daha tekrar ediyoruz: İster yasaklayın ister tüm sokaklara Tomalarınızla, polis gücünüzle barikat kurun, isterse hepimizi cezaevlerine doldurun toplumsal, tarihsel ve hukuki hakikati değiştiremezsiniz. Taksim 1 Mayıs alanıdır ve olmaya devam edecektir! Taksim için mücadele etmek demokratik bir haktır ve meşrudur.

İstanbul’da 1 Mayıs günü işlenen bir suçtan bahsedilecekse eğer, bu başta Anayasa’yı, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını hiçe saymak, demokratik hakkın kullanımını zor kullanarak engellemek ve hukuk tanımaz keyfi operasyonlar yapmaktır. Ülkemizi sömürü cehennemine çeviren bu iktidarın, emekçilere saldırarak yoksulluğa karşı ortak mücadelemizi atalete uğratmasına izin vermeyeceğiz. Her alanda ortak mücadelemizi inadına yükselteceğiz.

1 Mayıs gerekçesiyle yapılan gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruiyeti yoktur. Gözaltına alınan herkes ve işyeri temsilcimiz Serdar Oğuz hemen, derhal serbest bırakılmalıdır.

Taksim onurdur, tutuklanamaz!”

Kaynaksendika org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz