Sarıyer Belediye İşçileri Direnişe Hazır

0
52

696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçirilen 1700 belediye işçisi, üye oldukları Genel-iş ile Sarıyer Belediyesi arasında toplu iş Sözleşmesi imzalanmasını bekliyor.

Kadroya geçtikten sonra Genel-İş’e üye olan Sarıyer Belediye işçileri yasal süreç olan yetki başvurusunda bulunmuşlardı. CHP’li Sarıyer belediyesinin yetkiye itiraz davası açması üzerine süreç beklemeye alınmıştı, ilk mahkemeyi kazanan işçiler, Başkan Şükrü Genç’in bir üst mahkemeye itiraz başvurusu yapması ile tekrar bir bekleme süresine girdiler fakat artık kimsenin bekleyecek gücü kalmadı.

Genel İş’e üye Sarıyer belediye işçileri bir yandan, sürekli işçi haklarından bahseden CHP yönetimine rağmen işçinin hakkını almasını engelleyen başkan Şükrü Genç’e itirazını geri çek derken, diğer yandan da sendikaları Genel-İş’in yargı sürecini hızlandıracak veya Şükrü Genç’e itirazını geri çektirecek meşru mücadeleyi arttırmasını istiyorlar.

18 Kasım’da bu konuyu görüşmek için sendika yönetimiyle toplantı yapan işçiler, sendika yönetiminden aldıkları olumsuz cevap üzerine sendikaya rağmen eyleme geçmekte kararlı olduklarını dile getiriyorlar.

Genel- İş başkanı Mehmet Pehlivan’ın “ bu süreçte sendika olarak biz bir şey yapamayız,siz yaparsanız da ben arkanızda duramam, sizi savunamam. Zaten yapacağınız basın açıklamasına da kimse gelmez, ben işçiye güvenmiyorum” demesi üzerine işçiler birlik olup, bu sürecin hızlanması için gereken ne ise yapmaya kararlı.

Pandemi ile ağırlaşan yaşam şartları, artan yoksulluk, sefalet durumuna karşı, gerek sendika başkanlarının umursamaz ve süreci ağırdan alan tutumu, gerek belediye başkanının işçi düşmanı tavrı artık işçilerde tahammül noktası bırakmamıştır. Bu anlamda direnişe hazır olan işçiler, başta sendikaları Genel-iş olmak üzere, emekten yana olan tüm kurumları yanlarında görmek istiyorlar.

Bizlerde birleşik işçi kurultayı emekçileri olarak Sarıyer belediye işçilerinin yanında olduğumuzu, bildiririz.

Zafer direnen emekçinin olacak.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here