Petrol-İş Sasa Polyester’de greve çıkıyor

0
102

Petrol-İş sendikası, Sasa Polyester’de TİS sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine aldığı grev kararını 10 Temmuz’da uygulayacağını ilan etti.

Adana Seyhan’da kurulu Sasa Polyester Sanayi A.Ş. ile Petrol-İş Sendikası arasında 472 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine alınan grev kararı 10 Temmuz’da uygulamaya konulacak.

Grev kararının işyerinde ilan edildiğini duyuran Sasa Polyester, Kamu aydınlatma platformu’na (KAP) açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, “Şirketimiz ile Petrol-İş Sendikası arasında devam eden 21. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin yasal takviminin bir parçası olarak, Petrol-İş Sendikası 10 Temmuz 2020 tarihinde kimya iş kolunda faaliyet gösteren işyerlerimizde grev uygulamasına başlama kararı almış olup kararı işyerimizde ilan etmiştir” denildi.

Açıklamada, şirketin bugün itibarıyla toplam çalışan sayısının 3,065 kişi olduğu, Petrol-İş Sendikası üyesi ise 472 kişi bulunduğu belirtilerek, ayrıca işçi sendikası ile İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin devam ettiği de belirtildi.

Sabancı Holding’den Erdemoğlu Holding’e

Şirketin kurumsal yapısı hakkında web sayfasında paylaşılan bilgilere göre Sasa Polyester, üretimden satışlarda 2018 yılı verilerine göre, Türkiye’nin 77’nci büyük şirketi; “SASA, dünya petrokimya devi olma yolunda hızla ilerlemektedir” deniliyor.

Entegre bir işletme olan Sasa’da; polyester, elyaf, filament, polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünler üretiliyor; “dünya pazarlarında önde gelen üreticilerinden biri” olduğu belirtiliyor.

Sabancı Holding bünyesinde, üretimine 1966 yılında başlıyor. 30 Nisan 2015 tarihinde, yüzde 51 oranındaki hisseleri, Erdemoğlu Holding A.Ş. tarafından satın alınmış. Aynı yılın Ağustos ayında zorunlu pay alım süreci sonunda, Erdemoğlu’nun hisse oranı yüzde 84,80’e ulaşmış.

Bu Holding daha sonra (30 Eylül 1919’da) hisselerin bir kımını bünyesindeki Merinos Halı (yüzde 14,50) ve Dinarsu İmalat ve Ticaret A.Ş.’ye (yüzde 7,50) pay ediyor.

Şirket, 2018 yılında 287 bin ton olan satış miktarını 2019 yılında yüzde 32 artırarak 380 bin tona çıkarmış, cirosunu ise bir önceki yıla göre yüzde 27 artırarak 2 milyar 764 milyon TL’ye çıkarmış. Sasa’nın 2019 yılı net karı ise; bir önceki yıla göre yüzde 78 artışla 1 milyar 064 milyon TL. Olarak açıklanıyor.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here