Pek çok ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı: “Zafer direnen Salcomp Xiaomi işçisinin olacak”

Türk Metal sendikasına üye oldukları için işten atılan Xiaomi/Salcomp işçileri için pek çok ilde dayanışma eylemleri gerçekleştirildi

İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da Türk Metal Sendikasının çağrısıyla, sendikalaştıkları için işten atılan Salcomp Xiaomi işçileri için dayanışma eylemi yapıldı.

Eylemlerde, atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınarak toplu sözleşme görüşmelerine başlanması talep edildi.

İstanbul

İstanbul’da Cevahir AVM önünde yapılan eyleme Türk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri de destek verdi.

Burada konuşan Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, “Sadece sendikal örgütlenme hakkını kullandığı için işten atmanın ağır cezası vardır. Ama ne yazık ki, bu cezalar bugüne kadar hep kağıt üzerinde kaldı. Ama kimse bunun rehavetine kapılmasın” dedi.

Ankara

Ankara Optimum AVM’de yapılan açıklamada konuşan Türk Metal Sendikası Ankara 1 No’lu  Şube Başkanı İbrahim Biçer, “Başka yerde kabul ettikleri çağdaş endüstriyel ilişkileri, bize çok görüyorlar. Orada işçinin hakkını tanırken, burada hak cinayeti işliyorlar. Ama yağma yok, biz varız. Orada direnen kardeşlerimize sesleniyorum: Sizler bizim gururumuzsunuz. Verdiğiniz ekmek ve onur mücadelesinde asla yalnız kalmayacaksınız” diye konuştu.

Salcomp Xiaomi işçileri ile dayanışma eylemi

İzmir

İzmir’de Gaziemir Optimum önünde yapılan açıklamaya Türk Metal İzmir Şube yönetimi, üye işçiler, Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak ve Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları katıldı.

İşten atılan işçilerin en temel anayasal hakkını kullandığı için açlığa mahkum edildiğini söyleyen Türk Metal İzmir Şube Başkanı Mürsel Öcal, “Kalanların üzerindeki baskı, yıldırma ve tehdit de devam ediyor” dedi.

Bursa

Türk Metal Sendikası Bursa Şubeleri, Xiaomi işçileri için Bursa’da Xiaomi’nin bulunduğu Sur yapı AVM önünde basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada konuşan Türk Metal Sendikası Emek Şube Başkanı Nizamettin Birlik, “Türk Metal’e üye oldukları için işten çıkarılan işçilerin açlığa mahkum ediliyor. Fabrikada kalan işçiler üzerinde baskı, yıldırma ve tehditlerin devam ediyor. Hak cinayeti işleyen bu şirket, sıradan bir şirket değildir. Neredeyse dünyanın her yerinde yatırımları var. Yüz binlerce işçi onlar için alın teri döküyor. Bunların batılı ülkelerdeki işyerlerinde sendika var. Bütün çalışanları sendikal güvencede ama bu hakkı bize çok görüyorlar. Kim ki Türkiye’yi ucuz işçi cennetine çevirmeye kalkışırsa karşısında bizi bulur. Salcomp Xiaomi yetkililerini sendikal örgütlenmeyi engellemekten, baskıdan, yıldırmadan, tehditten vazgeçmeye çağırıyorum. Yoksa karar sizin. Karşınızda sadece Salcomp Xiaomi işçi yok. Biz buradayız, bütün sınıf kardeşleri burada. Milyonlarca Türk Metal üyesi burada. Dünyanın her yerindeki IndustriAll üyeleri hazır bekliyor. Ya işçilere hak ettiği muameleyi yapar, sendikal örgütlenme hakkını tanır ve uzattığımız eli sıkarsınız ya da alayınıza topunuza hodri meydan” dedi.

Eş zamanlı yapılan basın açıklaması metninin tamamı:

“İstanbul’da Salcomp Xiaomi’de hak cinayeti işleniyor.

“Bir hak cinayeti daha işleniyor. İşçiler, en temel haklarından, anayasanın onlara tanıdığı örgütlenme hakkından yararlandıkları için işten atılıyor. Bu hak cinayeti bu kez İstanbul’da Salcomp Xiaomi’de işleniyor. Onlarca kardeşimiz sadece Türk Metal’e üye oldukları için işten atıldı. En temel anayasal hakkını kullanan kardeşlerimiz açlığa mahkûm edildi. Kalanların üzerindeki baskı, yıldırma ve tehdit de devam ediyor.  Bugün, işte bunun için buradayız. Sadece burada değil Türkiye’nin dört bir yanında toplandık. Hep bir ağızdan bu hak cinayetine göz yummayacağımızı haykırmak için toplandık. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimizle dayanışmak için toplandık. Bugün burada mücadele ateşini yakıyoruz. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimize söz veriyoruz: O ateş sizler geri alınana, Türk Metal bayrağı oraya dikilene kadar sönmeyecek. Zafer bizim olacak! Zafer Xiaomi işçisinin olacak.”

Kora kor mücadelenin ateşini yakıyoruz.

“Bu hak cinayetinin yasalarda bir işçiyi sadece sendikal örgütlenme hakkını kullandığı için işten atmanın ağır cezası vardır. Ama ne yazık ki bu cezalar, bugüne kadar hep kâğıt üzerinde kaldı. Ama kimse bunun rehavetine kapılmasın. Kimse bana bir şey olmaz demesin. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner. Ama biz o günü bile beklemeyeceğiz. Buradan emeğe, alın terine açıktan saldıran işçinin hakkını hiçe sayan, korkmadan hak cinayeti işleyenlere sesleniyorum: Bugün burada kora kor mücadelenin ateşini yakıyoruz. Buradan size haykırıyoruz: Hodri meydan, alayınıza hodri meydan!”

Kim ki Türk işçisine köle muamelesi yapmaya kalkarsa, karşısında bizi bulur.

“Hak cinayeti işleyen bu şirket sıradan bir şirket değildir. Neredeyse dünyanın her yerinde yatırımları var. Yüz binlerce işçi onlar için alın teri döküyor. Ama bakın bunların Batılı ülkelerdeki işyerlerinde sendika var. Bütün çalışanları sendikal güvencede… Ama bu hakkı bize çok görüyorlar. Bizim Türk işçisine iş, aş veren yabancı sermayeyle bir sorunumuz yok. Hepsini başımızın üstünde yeri var. Ama bunlar, başkasına verdikleri hakları bize çok görüyorlar. Başka yerde kabul ettikleri çağdaş endüstriyel ilişkileri, bize çok görüyorlar. Orada işçinin hakkını tanırken burada hak cinayeti işliyorlar. Ama yağma yok, biz varız. Kim ki Türkiye’yi ucuz işçi cennetine çevirmeye kalkışırsa, karşısında bizi bulur. Kim ki Türk işçisine köle muamelesi yapmaya kalkarsa, karşısında bizi bulur. Orada direnen kardeşlerimize sesleniyorum: Sizler bizim gururumuzsunuz. Verdiğiniz ekmek ve onur mücadelesinde asla yalnız kalmayacaksınız. Sonuna kadar bir ve beraber olacağız. Sonuna kadar birlikte mücadele edeceğiz. Size söz veriyoruz: zafere ulaşacağız. Zafer bizim olacak. Zafer direnen emekçinin olacak.”

Gelin uzattığımız eli sıkın, işyerinde barışı ve huzuru yeniden sağlayın.

“Biz işini namusu, işyerini evi bilenlerin sendikasıyız. Biz evine helal ekmek götürmekten başka amacı olmayan fedakâr emekçilerin sendikasıyız. Biz kimseyi ötekileştirmeden, “üretmek, kazanmak, kazandırmak istiyoruz” diyen bir sendikayız. Önce elini uzatan işyerini barışını her şeyin üstünde tutan bir sendikayız. Ama biz, zamanı geldiğinde yumruğunu masaya vurmasını da iyi bilen bir sendikayız. Biz hala bir fırsat olduğuna inanarak, işverenine, işveren vekillerine sesleniyoruz: gelin, bu yanlıştan dönün. Gelin, dünyanın her yerinde çalışanlarınıza verdiğiniz hakları Türk işçisine de verin. Gelin uzattığımız eli sıkın, işyerinde barışı ve huzuru yeniden sağlayın. Artık gerçeği kabul edin. Sendikal örgütlenmeyi engellemekten, baskıdan, yıldırmadan, tehditten vazgeçin. Yoksa… Yoksa karar sizin. Artık sizin karşınızda sadece Salcomp Xiaomi işçi yok. Biz buradayız, bütün sınıfı kardeşleri burada… Yüzbinlerce Türk Metal üyesi, Milyonlarca Türk Metal üyesi burada… Dünyanın her yerindeki IndustriALL üyeleri hazır bekliyor. Onun için ya Türk işçisine hak ettiği muameleyi yapar sendikal örgütlenme hakkını tanır ve uzattığımız eli sıkarsınız ya da hodri meydan!”

Zafer direnen Salcomp Xiaomi işçisinin olacak.

“Buradan bir kez daha Salcomp Xiaomi işvereninden işveren temsilcisine yöneticisinden beyaz yakalısına kim bu kirli işlere kalkışıyorsa onlara sesleniyoruz… Yapılanları tek tek not alıyoruz. İsim isim kaydediyoruz. Kimse ben bilmiyordum diye kurtulamayacak. Kimse ben bilmiyordum. Ben emir kuluydum diyemeyecek. Bu kirli işlere katılanlarla baskı uygulayanlarla, tehdit edenlerle sendikal tercihleri yüzünden emekçileri işsiz bırakanlarla tek tek hesaplayacağız. Bugün, burada, derhal bu kirli oyunlardan vazgeçmedikleri takdirde hak ettikleri cezayı bulacaklar. Zafer, bizim olacak, bizim. Zafer, emekçinin olacak. Zafer direnen Salcomp Xiaomi işçisinin olacak. Salcomp Xiaomi’de anayasal hakkını kullandığı için işten atılan Halen orada alın teri döken, bin bir türlü baskıya tehdide karşı karşıya olan kardeşlerimize sesleniyoruz: Daha önce bize seslenmiş ve demiştik ki; Biz, Türk Metaliz. Türk Metal, başka yere benzemez. Burası, kardeşler ocağıdır. Evet, Burası Türk Metal! Bizim kapımızdan bir kez giren sonuna kadar bizim emek kardeşlerimiz olur. Sizin de hakkınız hukukunuz, Türk Metal’e emanettir. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimize söz veriyoruz: Size bunu yapanlar hak cinayeti işleyenler yaptıklarının bedelini ödeyecek, işledikleri suçun cezasını çekecekler. Size söz veriyoruz. Türk Metal adına yüzbinlerce metal işçisi adına evine helal ekmek götüren bütün Türk işçisi adına söz veriyoruz. Biz kazanacağız.”

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz