Özelleştirmeye karşı direnişleri süren Soma maden işçileri kararlı

Soma’da Ege Linyitleri İşletmesi’ne (ELİ) bağlı Eynez açık ocağın bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devredilmesine karşı  Ankara yürüyüşüne başlayan ve Kırkağaç’ta Jandarma tarafından engellenen maden işçilerinin direnişi sürüyor.

Eynez ocağındaki özelleştirmenin iptalini isteyen maden işçileri Kırkağaç’ta dün gece çadır nöbetine başladı. İşçilerin ailelerinin de katıldığı çadır nöbetinde işçiler, “Bu özelleştirme sadece bizi değil, tüm halkı ilgilendiriyor. İnsanların daha ucuza ısınması da bununla ilgili, iş kazalarının olmaması da. Biz emeğimizi savunuyoruz. 17 yıldır bu sahaya emek verdik, şirkete devrinin geri çekilmesini istiyoruz” dedi.

Türkiye Maden İş Sendikası Soma Şubesinin de çağrısıyla Ankara’ya yapacakları yürüyüş engellense de işçiler kararlılıkla mücadele vurgusu yaptı.

“Emeğimizin mücadelesini veriyoruz”

Bir maden işçisi, “Burada bugün vermiş olduğumuz mücadele halkın mücadelesi, hakkın mücadelesidir. Hiçbir zaman haksız bir şey istemedik, sadece alın terimizin karşılığını istedik. Seneler boyunca yapılan dekapaj başları tarafından peşkeş çekilmesine karşı durduk. Burada emeğimizin mücadelesini veriyoruz. Alın terimizin mücadelesini, çoluğumuzun çocuğumuz için mücadele veriyoruz” dedi.

Maden işçisinin eşi ise, “Biz buraya eşlerimize destek olmak için geldik. Çünkü özelleştirme karar kötü bir şey yok. Eşimin alın terinin, çocuğumun geleceğinin evimin rızkının gitmesini istemiyorum. Özelleştirmeye karşıyız” diye konuştu.

 

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz