OSB’ye karşı direnen Çambükü köylüleri kazandı

Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Amasya’nın Taşova ilçesi Çambükü köyüne yapılmak istenen OSB- projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Tarım arazisine Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılmasının ‘hukuka aykırı’ olduğunu vurgulayan mahkeme, inşaatın başlaması durumunda ‘telafisi güç zararların doğacağını’ belirtti.

Kararda şöyle dendi:

“Amasya ili genelinde tarımsal özelliği bulunmayan başka bir alanın araştırılması gerekirken, bu araştırmanın yapılmadığı görülmüştür. Bu haliyle tesis edilen organize sanayi bölgesi kurulmasına kararına dair kesin işlemde hukuka uygunluk bulunmamıştır. Diğer taraftan dava konusu işlemin uygulanması halinde söz konusu organize sanayi bölgesinin kurulması yatırımının inşasına başlanacağından telafisi güç zararların doğacağı açıktır.

“Açıklanan nedenlerle yürütmeyi durdurma isteminin kısmen kabulüne, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kararına ilişkin kısmının yürütmesinin durdurulmasına, dava konusu diğer istemlere ilişkin yürütmeyi durdurma kararının reddine karar verilmiştir.”

Ne olmuştu?

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde köylünün mera ve tarlalarının üzerine yapılmak istenen Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili mahkeme süreci devam ederken köye 5 Aralık 2022’de jandarma korumasında iş makineleri girdi.

İş makinelerinin köye girmesi üzerine OSB’nin yapılmak istendiği alana giden köylüler, iş makinelerinin çalışmasını durdurmak istedi. Diktikleri ürünlerini korumak isteyen köylüler jandarma ve polis tarafından tartakladı, yerlerde süründürülerek gözaltına alındı. Dozerler ekilen ürünleri söktü, çoğu 20 yıllık ceviz ağacı olan 2 bin dolayında ağaç kesildi.

Amasya Valisi’nin, “Biz devletiz istediğimizi alırız” sözlerine ve kaymakamlığın baskılarına direnen muhtar görevden alındı, yerine kayyum atandı!

Amasya Ticaret Odası ve AKP İl Başkanları, konu ile ilgili yaptığı açıklamada köylüleri işgalcilikle, haksız kazanç elde etmekle ve “teröristlik” ile suçladı.