‘Müstakil’ patronlardan modern toplama kampı projesi: “İzole Üretim Üsleri”

0
62

Patronlar, olası bir salgın döneminde çarkların dönmesinde bir aksama yaşanmaması için “İzole Üretim üsleri” kuruyor.

OHAL’den istifade ‘grev-mrevi’ yasaklayan bir Saray Rejimi, ‘virüs-mürüs’ çarkların dönmesini engellemesin diye anında Koronavirüs vb.’ni fırsata dönüştüren; toplamı işçi kanıyla beslenen sermaye sınıfı var. Dini-imanı-kıblesi para olan kapitalist sistemin fıtratına uygundur.

‘Müstakil’ patronlar, olası bir salgın döneminde çarkların dönmesinde bir aksama yaşanmaması için “İzole Üretim üsleri” kuruyor.

4-5 bin kişilik modern toplama kampları

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 7 yıl önce ‘Orta Ölçekli Sanayi Bölgeleri’ olarak başladığı projeyi “İzole Üretim Üsleri” ne çevirdiğini açıkladı. İlgili Bakanlıkların onayından da geçen projeye göre, izole üslerde 1000 aile ve yaklaşık 4 bin 500 kişi barınacak. Modern toplama kamplarını andıran bu üsler olası bir salgın döneminde tamamen dışarıya kapatılacak ve içerideki fabrikalarda üretim aksamadan devam edecek.

Dört bölgede kuruluyor

MÜSİAD açıklamasına göre 4 bölgede izole üs planı var. İnşası tamamlanan ilk izole üretim üssü Tekirdağ’da 15 Haziran’da devreye alınacak. İkinci üs, İstanbul Hadımköy’de kurulacak. Ardından Hatay iline bağlı Hassa’da 3’üncüsü, Karadeniz’de 4’üncüsü kurulacak.

Proje aynı zamanda kapıları kapatılabilir özelliği ile bir KOBİ borsası niteliğinde olacak. Üssün ülkenin hayati devam etmesi gereken sektörlerini içinde barındırması, her hangi bir olağanüstü durumda üretimin kesilmemesi planlanıyor.

Üretim aksamayacak’

musiad.org.tr yer alan açıklamada, “izole/steril üretim üslerinde”, tedarikten satışa kadar tüm üretim-ticaret zincirinin her türlü kriz koşulunda çalışabilir olacağı belirtilerek şu ifadeler yer alıyor: “İşçiler aileleri ile birlikte barınabilecek ve sağlık ihtiyaçlarını giderebilecek. Bünyesinde eğitim kurumları yer alacak, meslek lisesi bulunacak ve kalifiye eleman ihtiyacı karşılanacak. Tekrar etmesi olası bir salgın ya da olası bir doğal afette kapılarını kapatarak içerde üretimi devam ettirebileceği tüm gümrüklü antrepo, depolama ve sanitasyon süreçlerinin yönetilecek. Kendi içinde filtrasyon ve arıtma sistemleri olacak.”

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here