Memura yüzde 5+7 zam, başkana 32 bin lira maaş

Maaşlarda 600 lira seyyanen artış ve yüzde 21 zam talebiyle toplu sözleşme masasına oturan ancak sadece yüzde 12’ye imza atan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yüksek maaşı eleştiri konusu oldu

Memur maaşlarında 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirlendiği toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Türkiye Kamu-Sen’le birlikte hareket eden Memur-Sen, attığı imzayla görüşmelerin başındaki pek çok talebinden vazgeçti. 600 liralık seyyanen zam rafa kaldırılırken, 3600 ek gösterge konusunda da yine somut adım atılmayıp sadece sözler verildi. Yüzde 21 olarak belirlenen zam talebi önümüzdeki yılın ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci altı için yüzde 7 olarak belirlendi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın ‘çok iyi bir sözleşme’ değerlendirmesinde bulunması ise tepkilere neden oldu.

Maaşı ocakta 36 bin lira olacak

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin yine enflasyona ezdirilerek, sefalete mahkum edildiği eleştirileri gelirken, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yüksek maaşı da dikkat çekti. Yalçın’ın halen Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı olarak 32 bin 115 lira aylık aldığı, Ocak 2022’de de maaşının 36 bin liraya yükseleceği belirtildi.

Soruları yanıtsız bıraktı

Ali Yalçın konuya ilişkin soruları yanıtsız bırakırken, basın danışmanlığı  başkan maaşının sendika tüzüğü ile belirlendiğini açıkladı. Memur-Sen tüzüğüne göre genel başkan, taban aylık katsayısının 7.000 rakamıyla çarpımı sonucu bulunan ücrete, yüzde 10 oranında eklenen miktarda net maaş alıyor. Yalçın, ayrıca Eğitim Bir-Sen Başkanı olarak da ücret alıyor.

 

KaynakGazete Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz