Mart 2020’den bu yana 189 kurye hayatını kaybetti

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu, Mart 2020’den bu yana 189 motosikletli kuryenin hayatını kaybettiğini açıkladı

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu (TAMKF) üyeleri, Ankara’da partinin genel merkezinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’yla görüştü.

Görüşmenin ardından parti binası önünde yapılan açıklamada konuşan TAMKF Başkanı Çağdaş Yavuz, 900 bin kuryeden yalnızca 100 bininin kayıtlı olduğunu söyledi:

“Bunun sebebi işsizlikten kaynaklı kayıtsız çalışan insanların bu işi yapması. Kurye sayısının artması ve kuryelerin mesleki yeterlilik belgesi olmadan yollara çıkması nedeniyle ölümlü trafik kazalarında inanılmaz artış var.”

Mart 2020’den bu yana 189 motosikletli kuryenin hayatını kaybettiğini belirten Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kadar ölüm devletin mutlaka dikkatini çekmelidir. Mesleğimizin ‘az tehlikeli işler’ sınıfından ‘çok tehlikeli işler’ sınıfına alınması gerekiyor. Mesleki Yeterlilik Kurulu’na başvurumuz var. Devlet eliyle bu mesleği yapanlar için yeterlilik belgesi zorunlu tutulmalıdır.”

“Vicdanlı yorum ve puanlama yapın, ölüyoruz”

TAMKF Genel Sekreteri Yener Çalışkan ise kuryelerinin yaşamlarını riske attığını vurguladı ve ekledi:

“30 dakika puanlama nedeniyle 19 yaşındaki bir arkadaşımızı kaybettik. Biraz vicdanlı yorum ve puanlama yapın, ölüyoruz biz. Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelsin.”

KaynakGazete Karınca

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz