Mağaza Market-Sen’den 1 Mayıs açıklaması

Mağaza Market Sendikası tarafından, mağaza market işçilerinin durumunu anlatarak yazılı 1 Mayıs açıklaması yapıldı.

Pandemi sürecinde de marketlerin dolup taştığı belirtilen açıklamada, “Köleliğe, 12 saat çalışmaya, fazla mesailerin ödenmemesine, her türlü hak gaspına karşı yürümeliyiz.” denildi.

Mağaza market işçilerinin kol kola yürümeye çağrıldığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

Mağaza market işçileri hiç durmadan çalıştı. Tüm pandemi süreci boyunca bir hastaneler bir de marketler dolup taştı. Hiç kesintiye uğramadan her gün kapıları açıldı. Sokaklar boştu, market işçileri karanlık sokakları mağaza ışıklarıyla aydınlattı. Kölece çalışarak, günlük 12 saati aşarak, izin kullanamayarak, hastalanarak, tehditlerle ve baskıyla açıldı o mağazalar.

Her sokağımızın başında bir zincir market var. A101, Şok, Bim; ucuzluk marketleri her yerde. Ancak o zincir marketlerin ışıltılı tabelalarının, yüksek bütçeli reklamlarının ardında bitmek bilmeyen bir işçi sömürüsü var. Çünkü patronlar birbiriyle rekabet ederken işçilerin sırtından zenginleşiyor. Sermaye birikiminde birbirlerine yetişmek isterken işçinin boğazını sıktıkça sıkıyorlar. Tek dertleri ciroları. İşçileri ücretsiz çalıştırıp karlarına kar katıyorlar.

Bu gidişatın bir sonu var. Market işçileri bu sömürünün, dayatılan köleliğin farkında. Davamız divana kalmayacak. Çünkü market işçisinin bu kadar haksızlık karşısındaki itirazı öfkeye dönüşüyor. O öfke bu sömürü düzenine karşı mücadelemizle buluşuyor. Mağaza Market-Sen daha fazla kapıdan içeri giriyor. Marketleri, mağazaları, AVM’leri ve şehirleri sarıyor, saracak.

Mağazalarıyla, şubeleriyle, süslü AVM’lerinin heybetiyle övünen patronlar; bir gün o mağazaların, marketlerin kapısı açılmasa ne olur düşünemiyorlar. Ancak biz biliyoruz. Ne anlattıkları karları, ne baskıları, ne tehditleri… Çaresizliklerini hiçbir şey gizleyemez. Biz yoksak boş rafların, renkli ışıkların, tıkır tıkır işleyen kasaların hiçbir önemi yok.

Tüm şehirlerin ana hatlarını, bir sarmaşık gibi sarıyor mağaza market işçileri. Her yaştan, her kesimden milyonlarca işçiyle işliyor şehirler. İşçi sınıfının kalbi işte orada atıyor. Şehirlere hayat veren bizsek, tüm işçiler için hayatımızı bu sömürü düzeninden çekip alacağız.

Gücümüzün bu yüzden farkında olmalıyız. Bir sokak arasındaki mağazada ne yalnız ne de bir başımızayız. Patronların sömürü zincirinin karşısında, bizim birliklerimiz olmalı.

Ve çok yakında;
Marketlerden, mağazalardan, fabrikalardan, inşaatlardan, atölyelerden, madenlerden güçlü bir slogan duyulmalı: Yaşasın 1 Mayıs!

Mağaza market işçileri kol kola yürümeli.
Köleliğe, 12 saat çalışmaya, fazla mesailerin ödenmemesine, her türlü hak gaspına karşı yürümeliyiz.
İşçi sınıfının hayat verdiği her yerde varsa sömürü, emeğimizin karşılığını almak için hep birlikte yürümeliyiz.

Yaşasın işçilerin mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs!
Yaşasın mağaza market işçilerinin birliği!

Kaynakdirenişteyiz.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz