Mağaza Market-Sen zincir marketlerde yaşanan sorunlarla ilgili “İş Yeri Ziyaretleri Raporu” yayınladı

Mağaza Market-Sen İş Yeri Ziyaretleri Koordinasyonu bu ay ziyaret edilen A101, ŞOK, BİM ve diğer zincir marketlerde yaşanan sorunlarla ilgili rapor yayınladı

Mağaza Market-Sen İş Yeri Ziyaretleri Koordinasyonu bu ay İstanbul’da 16 ilçede 261 zincir mağaza-marketi ziyaret etti. A101, ŞOK, BİM ve diğer zincir marketleri ziyaret ederek her mağazada işçilerle görüşmeler gerçekleştirdi. İşçilerin karşılaştığı sorunlar “15 Temmuz-15 Ağustos İş Yeri Ziyaretleri Raporu” halinde yayınlandı.

A101 SKT’si geçen ürünleri işçilere zorla sattırıyor

Personel yetersiz olduğu için işçilerin iş yükü arttığını söyleyen koordinasyon 8 saatten fazla çalışmanın A101 işçileri için bir kural haline geldiğini ifade etti. Son kullanma tarihi yaklaşan ya da geçmiş ürünlerin işçilere zorla sattırıldığını; bu ürünleri satmayan işçilerin mobbing ile karşılaştığını ya da işten atma kodlarıyla tehdit edilerek istifaya zorlandığını söyledi. Ayrıca raporda mevcut çalışanların yeni açılacak A101 şubelerine hazırlık için gönderildiği; işçilerin yeni mağazalarda 15 saate yakın mesai yaptığı ve mesai ücretlerinin ödenmediği yer aldı.

ŞOK eksik personel ile şubeleri çalıştırıyor

ŞOK işletmesine ait 78 şubeyi ziyaret eden koordinasyon karşılaşılan sorunların başında eksik personel çalıştırma, mobbing ve fazla mesai alacaklarının gasp edilmesi geldiğini söyleyerek işletmeye ait sorunları sıraladı:

  • ŞOK zincir marketleri, mağazalarında eksik personel çalıştırarak işçilerin iş yükünü artırıyor. Bir mağazaya gün boyu 2 işçinin baktığı durumda günlük en az 12 saat çalışma ortaya çıkıyor.
  • ŞOK işçileri 2 ya da 3 işçi ile yoğun mağazalarda çalışırken Cepte Şok uygulamasının siparişlerini hazırlayıp teslim etmekten de sorumlu. Mağazadaki iş yükünün haricinde işçiler ya yaya ya da bisiklet ile Cepte Şok siparişlerini teslim ediyor. 10 poşetlik alışveriş de olsa bu teslimatı 1 işçi yapıyor.
  • Envanter sayım birimini kapatan ŞOK pilot mağazalar belirlemeye başladı. ŞOK, bu mağazalarda envanter sayma işini şubede çalışan market işçilerine yaptırmaya başlıyor. Böylelikle cirosundaki bir maliyeti ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ancak işçilerin iş yükü artıyor.
  • ŞOK’ta ürünlerin güncel fiyat etiketleri mağazalara geç gönderiliyor. Eski etiketler üzerinden yapılan satışlar üzerine, güncel ve eski fiyat arasındaki fiyat farkı işçilerden alınıyor.
  • İşçiler şubelerinde genellikle kasanın, klimanın ya da dondurucuların bozuk olduğunu ve kendilerinin tamir etmesinin beklendiğini anlatıyor.
  • İznini kullanamayan, fazla mesailer üzerine serbest zaman tanımlanması gereken işçilerin şubeleri değiştiriliyor. Şubesi değişen işçinin tüm izin hakları sıfırlanıyor. Biriken izinlerin gaspı, mağaza değişikliği ile gerçekleştiriliyor.
  • ŞOK marketlerde işçilerin yaşadığı zorluklardan bir diğeri ise sevkiyat saatlerinin geç olması. Marketlerin kapanmasına yakın saatte gelen ürünler, işçilerin mağazalarda geç saatlere kadar kalmasına yol açıyor.

BİM sendikalı olmanın “Yasak” olduğunu anlatıyor

BİM işletmesine ait 64 şubede bazı mağazalarda işçilere “sendikalı olmanın yasak olduğunun” anlatıldığı, bazı mağazalarda ise “gelen sendika temsilcileriyle görüşmeyin” uyarısının sıkça işçilere dile getirildiği aktarıldı.

“Market İşçileri Birliği ile her hakkını alacak”

Gerçekleştirilen mağaza-market ziyaretlerinin ardından her ay raporlarımızı yayınlamaya devam edeceğini söyleyen koordinasyon, “Raporumuz işçilerin en sık dile getirdiği sorunları konu edinecek. Market işçilerinin ağır çalışma koşullarının ve karşılaştıkları baskının, mobbingin ancak mücadele edilerek aşılabileceğini biliyoruz.

Mağaza Market-Sen kapısı çalınmayan tek bir market bırakmayana ve her yerde işçilerin birliğini kurana kadar yürümeye devam edecek.

Tüm market işçilerini Mağaza Market Sendikası’na üye olmaya ve daima hakkının peşinde olmaya davet ediyoruz. Sırtımızı birbirimize yaslayarak her hakkımızı alacağız. Hiçbir market işçisi asla yalnız yürümeyecek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz