Mağaza Market-Sen: ‘Sendikalı ol’ seferberliğini başlattık

“Marketini sendikalı yapar mısın?” çağrısı yapan Mağaza Market-Sen, marketlerde çalışan işçilerin sendikalı olması için bir seferberlik başlatıldığını duyurdu.

İstanbul Divriği Kültür Derneği’nde “Yurttaş Marketini Sendikalı Yapıyor” kampanyası ile ilgili açıklama yapan Mağaza Market-Sen, ‘sendikalı olmayan mağaza bırakmayana kadar çalışmaların süreceği’ mesajını verdi. Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğancan Aras, marketlerde çalışan işçilerin sendikalı olması için bir seferberlik başlattıklarını, bu kampanya için uzun süredir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Aras, “Bunun için bir broşür hazırladık. İşçilerin sorunlarını, öğrenmesi gerekenleri ve haklarıyla ilgili bir broşür. İşçiler sendikalı olmak ve bulundukları alanlarda mücadele etmek istiyor. Bunu emekçi halkımızla dayanışarak yapmak istiyor. Çünkü her mahallede bir süper market var. Oralara gidip her gün alışveriş yapıyoruz. O market işçileri bu toplumdan bağımsız değiller. Bizler de işçiyiz. Her birimizin yaşadığı sorun ortak. Biz yurttaşlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyoruz: Bir alışveriş yapın, bir market işçisini sendikalı yapın. Biz girilmedik bir tek market kalsın istemiyoruz” dedi.

‘Haklarını öğrensinler istiyoruz’

Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Cihan Canbaş ise şöyle konuştu: “Bugünden itibaren biz ve yurttaşlar birlikte hareket ederek güzel şeyler başarmak, emekçi arkadaşlarımızın haklarını alabilmelerini, haklarını öğrenebilmeleri için mücadele edeceğiz ve elimizden geleni yapacağız. Arkadaşlarımız fazla mesai ve prim almadan sabahlara kadar çalışıyor. Biz de bunlara karşı olarak arkadaşlarımızın haklarını almak için mücadele edeceğiz. Bizim isteğimiz, her mahallede yurttaşlar marketlere girdiği zaman, çalışanlara sendikalı ol, haklarını öğren desinler. Görsünler, öğrensinler istiyoruz.”

‘MARKETİNİ SENDİKALI YAPAR MISIN?’

Mağaza Market-Sen’in ‘Tüm Yurttaşlara Çağrı’ başlıklı açıklaması şöyle:

Her sokakta bir zincir market var

Ailemizden biri, komşularımızdan biri, tanıdıklarımızdan biri o marketlerin işçisi. A101, ŞOK, BİM, Happy Center, Migros, Carrefour ve irili ufaklı daha birçoğu… Market işçilerinin çalışma koşulları hiç kolay değil. İşsizlikle her gün tehdit edilip en kötü koşullar dayatılıyor. Her markette az sayıda işçi, marketin tüm yükünü çekiyor. Az sayıda çalışanın olduğu marketlerde aralarında birlik olmaları zor, güçlerini sendikayla birleştirmeleri zor. Mağaza Market-Sen olarak tüm yurttaşların desteğini istiyoruz. Gelin market işçilerinin sendikalarıyla buluşmalarını kolaylaştıralım. On binlerce market şubesindeki yüz binlerce işçi sendikalı olsun, hakkını alabilsin. Sendikalı toplum, güçlü toplum demek. İşçiler yurttaşlar birlik olacaklar, sömürücülerin, zorbaların karşısında güçlü olacaklar.

Marketler bizim her gün uğradığımız yerler

İşçilerle her gün karşılaşıyoruz selamlaşıyoruz. Biz onların, onlar bizim haklarımızı savunabilirler. Hayat pahalılığının, yoksulluğun arttığı şu günlerde market tekellerine karşı işçi-yurttaş birliğini kurmak çok değerli. Cebimizi, sağlığımızı, geleceğimizi işçi-yurttaş birliğiyle korumak mümkün. Şimdi el ele verme zamanı. Mağaza Market-Sen olarak tüm yurttaşları sendikamıza destek vermeye davet ediyoruz. Girilmeyen, sendikalı olmayan mağaza bırakmayana kadar mücadeleye davet ediyoruz. Gelin bu yolu birlikte yürüyelim. Market işçilerini her yerde sendikasıyla buluşturalım.

Neler yapabilirsin?

-Mahallede kaç market var, hemen listeni oluşturabilirsin.

-Mağaza Market-Sen gönüllü formunu doldurabilirsin.

-Bize ulaşabilirsin, neler yapacağımızı birlikte konuşabiliriz.

-Arkadaşlarına haber verebilirsin, birlikte çoğalabiliriz.

 

KaynakGazete Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz