Madencilerin Soma’daki özelleştirmeye karşı Ankara yürüyüşüne jandarma engeli

Maden işçileri, Eynez açık ocak bölgesindeki özelleştirmeye karşı Ankara’ya yürüyor. İşçilerin yolu Kırkağaç’ta jandarma tarafından kesildi. İşçiler bekleyişini sürdürüyor.

Soma’da Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devrine karşı işçiler eylemlerini sürdürüyor. Yaklaşık 100 işçi, Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüşe jandarma Kırkağaç’ta izin vermedi. İşçiler bölgede beklemeye devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TKİ ile görüşme yapamayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezinden işçilerin beklediği yanıt olumlu olmayınca Soma Şubesi de işçilerle yürüme kararı aldı.

“Peşkeşe karşıyız”

Özelleştirmeye karşı nöbet usulü eylem ve imza kampanyası da sürerken diğer yandan da işçiler Ankara için Eynez Açık ocak alanından bu sabah yürüyüşe başladı. İşçilere seslenen Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin, “Biz buradan yetkililere tekrar sesleniyoruz. Siz Soma’ya gelmeden, kömür çıkarmanın ne demek olduğunu bilmeden, bizi sahamızı görmeden oturduğunuz yerden yetişemiyoruz, çıkaramıyoruz diyorsunuz. Bunu diyen bir bakanımız var. Sayın bakana sesleniyoruz, çıkın gelin Soma’ya bizim çalışma şartlarımızı, sahamızı görün. Vereceksen ver özel sektöre karşı değiliz ama bizim sahamızda değil. Başka bakir sahayı versin. Ama olmaz, neden? Çünkü biz 17 sene alt yapısını yaptık. Bunu devlet yemesin, 3-5 şirkete peşkeş çekilsin diyorlar. Biz buna karşıyız” dedi.

“BİZE SAHİP ÇIKIN”

Halktan da destek beklediklerini söyleyen Şahin, “Bize sahip çıkın. Kışın rahat rahat ısınmak istiyorsanız sahip çıkın. Bu kamu madeni giderse milli eğitime de milli savunmaya da kömür veremeyeceğiz. Bizden aldığının 3 katını özel sektörden alacak. Mücadelemiz sadece Eynez’e sahip çıkmak değil, biz Soma’ya sahip çıkıyoruz. 17 yıldır ürettiğimiz sahaya sahip çıkarken emeğe sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

Jandarma Kırkağaç’ta işçilerin yolunu kesti

İşçilerin Ankara’ya başlattığı yürüyüşe jandarma Kırkağaç’ta izin vermedi. Kırkağaç çamlık alanında işçilerin yolunu kesen jandarma, valiliğin kararıyla daha fazla devam edemeyeceklerini söyledi.

Maden İş Soma Şube başkanı Şevket Şahin’in Kırkağaç kaymakamı ile görüşmesi sürerken işçiler de bölgede beklemeye devam ediyor.

Kaynakevrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz