Limter-İş Recep Kaya’nın katledilmesine karşı eylemdeydi: “Birleşmek zorundayız”

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası, iş cinayetinde katledilen Recep Kaya için Tuzla’da bulunan Çin Demir Tersanesi önünde işçilere seslendi. Eylemde, patronlara karşı birleşik mücadeleye çağırdı. 

İş cinayetinde katledilen Recep Kaya için Tuzla’da eylem yapan Limter-İş Sendikası, iş cinayetlerinin politik olduğunu ve patronların kasıtlı olarak tercih ettiğini kaydetti. İş güvenliğinin masraf olarak görülmesinden kaynaklı işçilerin her gün katledildiğine dikkat çeken Saygılı, işçilere dayatılan güvencesiz çalışma koşullarına karşı birleşik mücadele çağrısı yaptı.

“Recep Kaya (1978) bir can daha eksildik. Kaza, kader değil bu bir cinayet. Hesabı sorulacak!” yazılı pankartın açıldığı eylemde Limter-İş, işe giriş saatinde işçilere yönelik konuşmalar yaptı.

“Kader değil katliam”

Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, iş cinayetlerinin ve işçi katliamlarının üstünün “kader” denilerek örtülmek istenmesine dikkat çekti. “Kader değil diyoruz çünkü iş güvenliği tedbirleri alınmadığından dolayı işçi arkadaşımız Recep Kaya yaşamını yitirdi” sözleriyle tepki gösterdi.

İktidarın teşviklerle çalışma yaşamını patronlar için dikensiz bir gül bahçesine dönüştürürken işçiler için adeta mayınlı tarla yaptığını dile getiren Saygılı, “İş kazaları kayda dahi geçirilmiyor. Sadece öldüğümüz zaman, iş cinayetine kurban gittiğimizde kayda geçiriliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tersanelerde inşaatlarda, madenlerde, depolarda her gün ölüyor, öldürülüyoruz. Tek nedeni iş güvenliğinin gereksiz masraf olarak görülmesi. Patronlardan ve taşeronlarının kar hırsına kurban gidiyoruz” sözleriyle işçilere seslenen Saygılı, iş cinayetlerinin politik ve tesadüf olmadığının altını çizdi.

“İşçiler birleşin sömürüye son verin”

Saygılı, “İş cinayetleri patronların bir tercihi haline dönüştü. Siyasal iktidar ise bu suçun en büyük ortağıdır. Birleşmek zorundayız. Birleşirsek, birlikte mücadele edersek kazanırız” sözleriyle işçileri örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye çağırdı.

Limter-İş’in eylemi “Kaza, kader değil bu bir cinayet”, “İşçiler birleşin sömürüye son verin” sloganlarıyla son buldu.

KaynakETHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz