Kod 46 ile işten çıkarılan Angel Halı işçileri fabrika önünde eylem yaptı

Antep’te hırsızlık iftirası ile 63 işçinin işten çıkarıldığı Angel Halı işçileri, fabrika önünde eylem yaptı. İşçiler, haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Angel Halı’da Kod 46 ile işten çıkarılan işçiler fabrika önünde eylem yaptı. İşçilerin iftiralarla, yeni “Kod 29”larla işten atıldığına dikkat çeken DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, işçilerin insanlık dışı çalışma koşullarına, onursuz iftiralara ve işten atmalara karşı kazanana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

“Tam kapanma” günleri başlangıcında işten çıkarıldıklarını öğrenen işçiler sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından fabrika önünde buluştu. Eylemde ilk olarak DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen söz aldı. Aynı zamanda Stefany Halı patronu olan Angel Halı patronunun pandemide çıkarılan yasaları fırsata çeviren patronlardan olduğunu belirten Türkmen, fabrikada 63 işçiyi işten çıkarmaya varan uygulamaları şöyle özetledi:

“Angel Halı, fabrikasına yeni makineler alıp, fabrika sayısını artırırken, işçileri pazar günleri zorla 12 saat çalıştırdı, işçilerin mola süresini düşürdü, elden kayıt dışı para vermeye devam etti, üstüne işçilerin telefonuna el koymaya, iletişim hakkını gasp etmeye çalıştı. İşçiler, kişisel, içinde şahsi bilgilerinin bulunduğu telefonlarını teslim etmek istemeyince işe alınmadılar. Kapı önünde bekletilen vardiya, fabrikaya girip iş başı yapmayı beklerken, Angel Halı patronu içerideki vardiyayı da dışarı çıkardı ve makineleri kapattı. Üç gün boyunca fabrikaya alınmayan ve işe gelmeleri için servis dahi çıkarılmayan toplam 63 işçi ardından Kod 46 ile, yani hırsızlık suçlamasıyla işten çıkarıldı.”

Patronların sözde işten çıkarma yasağını Kod 29 kullanarak işçileri iftiralarla, tazminatsız biçimde işten atma aracı haline getirdiğini belirten Türkmen, Kod 29’un her biri farklı suçları niteler halde kodlara bölündüğünü, Angel Halı’daki işçilerin hırsızlık iftirası ile Kod 46 ile işten atıldığını hatırlattı.

63 işçinin haklarının çiğnenmesine, ekmeğiyle ve onuruyla oynanmasına seyirci mi kalacaksınız?

Antep’teki yetkililere seslenen Türkmen, “T.C. yasalarını ve Anayasal hakları ayakları altına alan, 63 işçinin ekmeğiyle oynayıp, yasal haklarını gasp edip, bir de üstüne iftira atarak onurlarını lekelemek isteyen bu patrona ‘dur bakalım, burası dağ başı mı?’ diyecek ve hesap soracak mısınız? Yoksa Yasin Kaplan’da ve Güven Boya’da olduğu gibi, bu kentin işçisi olan ve bu ülkenin yurttaşı olan 63 işçinin haklarının çiğnenmesine, ekmeğiyle ve onuruyla oynanmasına seyirci mi kalacaksınız?” dedi.

“Patronlara işçilerin insan olduğunu, köle olmadıklarını, haklarının olduğunu, onurlarının olduğunu ve işçilere ve onların haklarına saygı duymaları gerektiğini öğretene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” diyen Türkmen, dün Yasin Kaplan’da, Güven Boya’da, bugün Angel Halı’da yaşananın yarın başka fabrikalarda da yaşanabileceğini belirterek tüm işçileri örgütlenmeye ve hakları için mücadeleye çağırdı.

Birliğimizi bozmayacağız, kazanana kadar mücadele edeceğiz

Mehmet Türkmen’den sonra söz alan işten çıkarılan işçilerden Müslüm Güneş ise pandemi kısıtlamaları nedeniyle daha önce fabrika önüne gelemedikleri için patronun “Bunlar seslerini çıkaramayacak” sandığını, ancak durumun asla öyle olmadığını dile getirdi. Güneş, “Birliğimizi bozmadık, bozmayacağız. Gerekirse yarın da, öbür gün de, daha sonra da buraya gelip hakkımızı arayacağız. Kazanana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

İşçiler de sık sık attıkları sloganlarla kararlılıklarını ifade etti.

Kaynakevrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz