Kocaeli KESK: Yüzde 3 maaş zammı ile yaşanmaz

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, kamu emekçilerinin maaşlarına yapılan yüzde 3’lük zammı protesto ederek ek zam talep etti

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, kamu emekçilerinin maaşlarına yapılan yüzde 3’lük zammı “Güvencesizliğe, geleceksizliğe, yoksulluğa karşı insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” diyerek basın açıklamasıyla protesto etti.

İzmit İnsan Hakları Parkı’nda düzenlenen açıklamada “Bu hayat pahalılığında yüzde 3 maaş zammı ile yaşanmaz” denildi. Açıklamayı KESK Kocaeli Şubeler Platformu dönem sözcüsü ve Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım okudu.

TÜİK’in verilerinin işçilerin emekçilerin gerçeğini göstermediği söyleyen Yıldırım “Bağımsız iktisatçılar tarafından kurulan Enflasyon Araştırma Grubunun (ENAGRUP) kamuoyu ile paylaştığı rapor 2020 yılı enflasyonunun yüzde 36.72 olduğunu göstermektedir. Halkın yaşadığı gerçek enflasyona daha yakın olan, söz konusu oran TÜİK vasıtası ile açıklanan yüzde 14,6 rakamının yaklaşık iki buçuk katına denk gelmektedir” dedi.

Yapılan yüzde 3’lük zammın yeterli olmadığını söyleyen Yıldırım, Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun (KPDK) acil olarak tek gündemle, ek zam gündemiyle toplanması gerektiğini söyledi.

Açıklamanın sonunda tüm kamu emekçileri insanca yaşamaya yetecek bir maaş talebine sahip çıkmaya, hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine karşı emeğin haklarını korumak için birlikte mücadele etmeye çağırıldı.

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz