Kocaeli Hyundai’de eylem: Zam oranları gözden geçirilecek

İzmit Alikahya’daki Hyundai otomobil fabrikasında, 2021 yılı zam oranının eski işçiler için yüzde 14, yeni işçiler için yüzde 10 olarak açıklanmasıyla işçiler direnişine geçti. Eylem, yapılan görüşmeler sonrasında sonlandırıldı. Zam oranlarının gözden geçirileceği açıklandı

Kocaeli Hyundai fabrikasında direnişe geçen işçiler bu sabah servis araçlarına binmedi. Fabrikanın kuruluşundan bu ya sendikal örgütlenmeye gitmelerine izin verilmeyen işçiler pandemi döneminde de aralıksız çalışmıştı. Buna rağmen açıklanan zam oranlarına tepki göstererek işçiler dün direnişe geçti. Yönetim bugün işçilerle görüşerek zam oranlarının gözden geçirileceğini söyledi. Bunun üzerine eylem sona erdi. Zam görüşmeleri önümüzdeki günlerde yeniden gerçekleştirilecek.

“Polisleri güvenliğiniz için çağırdık”

Bu sabah vardiya çıkışı direnişe geçerek servislere binmeyen işçilerle bir araya gelen Hyundai Assan Çalışan İlişkiler Birim Sorumlusu Barbaros Yıldırım, yaşanan sorunun ‘diyalog halinde çözülebileceğini’ belirtti. Yıldırım, “Sizlerle daha iyi iletişim kurabilmek için çalışan ofisimizi oluşturduk. Çok yorulduğunuzu tahmin edebiliyorum. Ben de dünden beri ayaktayım. Başkanımızın mesajı az önce uygulamamız üzerinden yayınlandı. Biz problemlerimizi çözmek için bir arada konuşmalıyız, diyaloğun yolu bu şekilde protestolar, eylemler değildir. Polislerimize özellikle teşekkür etmek istiyorum. Polisleri buraya aldık çünkü siz dışarı çıktığınız için güvenliğinizden endişe ettik. Başkanımızın mesajı, isteği problemlerin konuşarak çözülmesi yönünde. Bu problemlerin çözülme noktası burası değil. Gece vardiyasından çıktınız hava soğuk. Ayrıca korona virüsü var. Şu anda da oldukça kalabalığız. Servisleri bu tarafa aldık ki buradan binmek kolay olsun. Ücret değerlendirmeleriniz altı ayda bir yapılıyor. Bunun sizler için bir avantajı vardır. Ülkemizdeki piyasa koşulları değişebildiği için altı ayda bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Yıllık zam alan şirketlerle karıştıran arkadaşlar var biz altı ayda bir zam alıyoruz. Sizi enflasyon rakamlarıyla muhatap etmiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

Sektör ortalamasının altında, yüzde 14 olarak yapılan zammı kabul etmeyen işçiler dün eyleme geçti. İlk olarak 08.00-16.00 vardiyasında çalışan işçiler 1 saat boyunca servislere binmedi. Saat 16.00-24.00 vardiyasındaki işçiler yemeğe gitmedi ve 1 saat servislere binmeyerek protesto gerçekleştirdi. Saat 24.00-08.00 vardiyasından çıkan işçiler de servislere binmeyerek eylemlerini sürdürdü. İşçilerin binmemesi üzerine fabrika yönetimi servisleri boş olarak göndermeye kalktı, işçilerse geçişe izin vermedi. Eylem sırasında fabrikaya çok sayıda polis ve TOMA geldi.

KaynakGazete Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz