Kapanma kararına rağmen açılan Tesla fabrikasında yüzlerce işçi koronavirüse yakalandı

Elon Musk’ın kapanma kararına rağmen yeniden açtığı Tesla fabrikasında yüzlerce işçinin koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı

Tesla CEO’su Elon Musk’ın, mevcut kapanma kararına rağmen ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki fabrikasını yeniden açması üzerine, bir yıl içinde bölgedeki yüzlerce işçinin yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığı ortaya çıktı.

PlainSite’de yayınlanan verilere göre, Kaliforniya’daki Fremont’ta bulunan Tesla fabrikasında çalışan yüzlerce kişi koronavirüse yakalandı. Mayıs ve Aralık 2020 arasında tesisin bağlı bulunduğu Alameda Halk Sağlığı Birimi’ne yaklaşık 450 Covid-19 vakası bildirildi. Bu rakamın aralık ayında ise 125’e çıktığı görüldü.

Gerekli tüm önlemlerin alınacağını iddia etmişti

Musk, uzmanlar tarafından bölgenin ”süper yayıcı alana” dönüşme ihtimali üzerine yaptığı açıklamalara rağmen ”gerekli tüm önlemlerin alınacağını” iddia ederek üretim tesisinin yeniden açılması talimatını vermişti.

Koronavirüs kısıtlamalarına da karşı olduğu bilinen Musk, yetkilileri ”kendisini tutuklamaya” davet etmişti, ancak daha sonra çeşitli önlemlerin alınması ve ”vakaların bildirilmesi şartıyla” Alameda bölge yönetimiyle şirket arasında anlaşma imzalanmıştı.

“İşe gelmeyen kovulacak”

Tesla yönetimi, geçen yıl çalışanlara koronavirüs nedeniyle kendilerini güvende hissetmezlerse evde kalabileceklerini vadettikten sonra, haziran ayında tersi bir uygulamayla işe dönmeyen çalışanların ‘kovulacağını’ açıkladığında tepki çekmişti.

Öte yandan, Fremont fabrikası işçileri koronavirüs dışında da çalışma koşullarının kötü olduğuna ilişkin şikayetlerde bulunmuştu. Forbes da, 2019 yılında yayınladığı verilerde Tesla’nın rakiplerinden çok daha fazla iş yeri güvenliği cezası olduğunu açıklamıştı.

Medya ilişkilerini geçen yıl fesheden şirket yönetimi ise, konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.

Kaynakİleri Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz