Kafe-bar çalışanları ve esnaflar: Oyalama değil işimizi istiyoruz

Coronavirus salgını nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kalan kafe-bar çalışanları ve esnaflar, Kadıköy Bahariye Caddesi’nde ve İzmir’de eylem yaptı.

Kadıköy Bahariye Caddesi’nde yapılan basın açıklamasında:

“Oyalama değil işimizi istiyoruz” diyen kafe-bar çalışanları ve esnaflar bugün yapılacak Kabine Toplantısı için de hükümete çağrı yaptılar.

Yapılan açıklamada, “HES koduyla toplu taşıma araçlarına biniliyor, kapalı yerlere giriliyorsa, siyasi partiler kongre yapabiliyorsa, kafeye, bara ve lokontaya da gidilebilir. İş yerimizi HES kodu uygulamasıyla açın. Deniliyor ki açılsa bile kapasite yüzde 30’a düşecek. Bu personel kapasitesinin de yüzde 30’a düşmesi demek. Sektörümüz için Kısa Çalışma Ödeneği’ni ve Ücretsiz İzin Nakdi Desteği’ni yıl sonuna kadar uzatın. İşten çıkarma yasağı da sektörümüz açısından yıl sonuna kadar uzatılmalı. Aksi takdirde kitlesel bir işsizlik söz konusu olabilir. Sektörümüzdeki esnafların vergi ve SGK ödemeleri de yıl sonuna kadar uzatılamalıdır” denildi.

Basın açıklamasına, Kafe-Bar-Restoran Çalışanları Dayanışma Platformu, Turizm İşçileri Dayanışması, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası katılım gösterdi.

İzmir’de Pandemi sebebiyle aylardır kapalı olan cafe, bar ve restaurant emekçilerinin ortak platformu KABARE, kabine toplantısı öncesinde açıklama yaptı.

Batıyoruz, tükendik, artık yeter

KABARE Platformu, vergi, kredi ve kira borçları nedeniyle haciz ve icralık olduklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Mekanlar tekrar açıldığında en az %25’imiz asla kepenk açamayacak. Diğer %25 de açıldıktan sonra batacak. Her yerde ‘kiralık, satılık, devirlik’ ilanları görülmekte; ‘batıyoruz, tükendik artık yeter’ diyoruz.

Bugün Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak ‘Normalleşme Kararları’nı beklerken taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz:

*Hizmet ve yeme-içme sektöründeki tüm işletmelerin hiçbir ayrım yapılmaksızın, sağlık koşulları gözetilerek açılmasını
Pandemi yüzünden oluşan, geçmiş Vergi, SGK ve kredi borçlarımızın en az 12 ay süreyle ötelenmesini ve yapılandırılmasını,
*Kapalı olmamıza rağmen ödemek zorunda olduğumuz kira borçlarımız yüzünden bir çok işletme ve dükkan hacizlik, icralık ve tahliyelik olmuştur. Bu durumun düzeltilmesini,
*Mekan statüsünde ayrımcılık yapılmadan tüm işletmelere eşit muamele yapılmasını
acilen talep ediyoruz!

Bu kadar çok sıkıntının içinde iken, ‘Müjde’ olarak verilmiş uzaya çıkma projesinden nasibini alamamış esnaf olarak taleplerimizi artık uzaya gönderiyoruz. Hazır herkesin ilgisi oradayken belki de dertlerimizi oradan görebilirler. Bu sebepten;
#ESNAFUZAYAÇIKIYOR,#ARTIKYETER, #GÖĞEBAK” denildi.

KaynakGazete Umut

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz