Kadıköy’de Dayanışma Eylemi: “Soma’da Ermenek’te Direnen Maden İşçileri Kazanacak”

0
33

Yıllardır ödenmeyen hakları için Soma’dan ve Ermenek’ten Ankara’ya yürüyüş başlatan ancak kolluk güçlerinin kurduğu barikatlarla engellenen maden işçilerinin direnişi Kadıköy’de düzenlenen bir eylemle selamlandı.

DİSK’e bağlı Enerji Sen ve Limter İş ile İnşaat İş sendikalarının çağrısıyla Süreyya Operası önünde düzenlenen eyleme DİSK Basın İş, Dev Turizm İş, TÖP, Devrimci Parti, Kaldıraç, DAF ve Dev Lis üyelerinin aralarında yer aldığı çok sayıda emekçi katıldı.

“Soma’da Ermenek’te direnen maden işçileri kazanacak” yazılı bir pankartın arkasında toplanan eylemciler “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Maden işçisi yalnız değildir” sloganlarını attı.

“Dayanışma sorumluluğumuz var”

Basın açıklamasını okuyan İnşaat İş örgütlenme sorumlusu Deniz Gider, Soma’daki Uyar Madencilik ve Ermenek’teki Özbey Madencilik işçilerinin Bağımsız Maden-İş öncülüğünde başlattığı Ankara yürüyüşünün, korku eşiklerinin aşıp fiili meşru mücadele hattına güveni diri tuttuğunu söyledi.

Soma ve Ermenek’teki maden işçilerinin barikatların karşısında korkusuzca dikilmelerinin bütün emek hareketi için onur kaynağı olduğunu belirten Gider, “Bu onur, aynı zamanda bu duruşu sınıfın diğer bölüklerinin dayanışma pratikleriyle birleştirerek güçlendirme sorumluluğu demektir” dedi.

Soma A.Ş. ve diğer şirketlerdeki 3 bin 500 madencinin tazminat haklarını bir torba düzenlemeyle üstlenen AKP iktidarı, aynı durumdaki Uyar Madencilik işçilerini dışarda bırakmış, patron Azmi Uyar da işçilerin haklarını ödememişti. Deniz Gider, iktidarın bu hak gaspına ses çıkarmayıp patron Azim Uyar’ı iki yeni maden sahası ruhsatı ile ödüllendirdiğine dikkat çekerek “Uyar Madencilik işçilerinin yaşadıkları sadece maden işçilerinin değil tüm Türkiye işçi sınıfının nasıl bir sömürü cehenneminde ter akıttığının özeti niteliğindedir” dedi.

Gider basın açıklamasını Soma, Ermenek, Systemair HSK, Bimeks, Atlas Global, Uzel Makine, Real Market, Özer Elektrik, Muğla, Şanlıurfa, Kastamonu TÜVTÜRK, Çorum Ambarlar, Mersin ve Adana’daki Şişecam işçilerine dayanışma mesajlarını yollayarak tamamladı.

kaynak: Sendika.Org

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here