Kadıköy Belediyesi’nde işçiler greve çıkmaya hazırlanıyor

Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasında 8 aydır devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci tıkanınca işçiler 16 Şubat Salı günü greve çıkma kararı almıştı. Son görüşmeler yapılırken işçiler greve hazırlanıyor

Bugün, Kadıköy Belediyesi ve şube yönetimi ile işçi temsilcileri greve çıkmadan önceki son görüşmesini yaparken, işçiler belediye binası önünde toplanarak taleplerinin arkasında olduğunu gösterdi. İşçilerin bir taraftan kulakları TİS masasındayken diğer taraftan grev hazırlıklarını da sürdürüyorlar.

Bugün 00.00’a kadar işçilerin talepleri karşılanmazsa işçiler greve çıkacak.

 

Ne olmuştu?

2 bin 800 işçi 8 ay boyunca 81 maddelik sözleşmeden, idari ve sosyal konuları içeren 62 maddeyi geçirdi. Ancak ekonomi maddelerini içeren 19 madde askıda kaldı.

Sorunlarının tek başına ekonomik talepler olmadığını belirten işçiler, Hasanpaşa’da hizmet vermek için kullandıkları kulübede belediyenin suyunu dahi kullanamadıklarını belirtti. Kendi kurdukları sistemle depolardan su çektiklerini söyleyen işçilerden Dış Temizlik Baş Temsilcisi Mehmet Baştaş, depoları göstererek, “İşte halimiz budur. Bu durumların ortadan kalkması için mücadele ediyoruz” diyerek belediyeye olan tepkisini dile getirdi.

“Halka hizmet eden insanların eve ekmek götürme hakları var”

Baştaş, “Bu maddeler iş olanaklarını ve iş koşullarını düzenleyecek, karşı taraflı uyumlu maddelerdir. Sosyal belediyecilik, halka hizmet etmektir. Bu çerçevede baktığımız zaman bizler de halkın bir parçasıyız, halka hizmet götüren insanlarız ve tabii ki halka hizmet eden insanların eve ekmek götürme hakları var” dedi.

“Kimse bizim halka karşı bir eylem yaptığımızı düşünmesin”

Artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyleyen Baştaş, “bizimdir” diyerek sahiplendiği belediyede rahat koşullarda çalışmak istediğini belirtti. Baştaş, Kadıköy halkına da seslenerek, “Senin kapının önünü temizleyen insan senin pisliğini atan, senin sokağını temizleyen insanın, emeğinin bir karşılığı olmalı. Eğer bu karşılık sağlanamazsa, bu insanların ihtiyaçları karşılanmazsa tabii ki bu tür sıkıntılar çıkacak ortaya. Kimse bizim halka karşı bir eylem yaptığımızı düşünmesin. Tam tersine halkın bu eyleme destek vermesi gerekiyor” diyerek dayanışma çağrısı yaptı.

Grev sevdalısı olmadıklarını ifade eden diğer işçiler de “Kendi çocuklarına harçlık olarak reva görmedikleri parayla bize ‘ev geçindirin’ diyorlar. Bıçağın kemiğe dayandığı noktaya geldik. Çok aşırı taleplerimiz yok. Sadece rahat bir nefes alabileceğimiz bir maaş talep ediyoruz” diye belirtti.

KaynakMA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz