İSİG Raporu: “Ocak ayında 199 emekçi öldü, ölümlerin yüzde 41 Koronavirüsten”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre yılın ilk ayında 199 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En fazla ölüm sağlık iş kolunda gerçekleşti. 47 sağlık emekçisi hayatını kaybetti. Ölümlerin yüzde 41’i de Koronavirüs nedeniyle oldu 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre yılın ilk ayında 199 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En fazla ölüm sağlık iş kolunda gerçekleşti. 47 sağlık emekçisi hayatını kaybetti. Ölümlerin yüzde 41’i de Koronavirüs nedeniyle oldu.

İSİG’in Ocak 2021 İş Cinayeti Raporu’na göre yılın ilk ayında 199 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti, en fazla ölüm sağlık iş kolunda oldu ve 47 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi. Ölümlerin yüzde 47’sinin nedeni koronavirüs.

Ölümlerde ilk üç sırada İstanbul, Mersin ve Samsun yer aldı. Ölümlerde İstanbul başı çekti. İstanbul’da 20 emekçi hayatını kaybederken, onu 12 ölümle Mersin, 8 ölümle Samsun izledi. En fazla 28-50 yaş arasındaki emekçiler iş cinayetinden öldü, bu yaş aralığında hayatını kaybeden emekçi sayısı 97 oldu.

Ölenlerin 13’ü kadın ve 186’sı erkek emekçiydi. Bir çocuk emekçi hayatını kaybetti. Ayrıca 9 mülteci işçi de Türkiye’de çalışırken yaşamını yitirdi.

823 emekçi çalışırken öldü

İSİG şu değerlendirmeyi yaptı:

“Salgının ilk günlerinden bu yana ısrarla ifade ettiğimiz gibi bu sürede izlenen politikalarla salgın adım adım bir işçi sınıfı hastalığına dönüştürüldü. 11 Mart – 31 Ocak salgın sürecinde sermayeyi koruyan, üretimin her ne olursa olsun devamlılığına dayanan ‘çarklar dönsün’ anlayışı ile işçi sınıfını sürü bağışıklığına iten politikalar, virüsün işyerlerinde ve işçi mahallelerinde hızla yayılmasına neden oldu. Bu dönemde Covid-19 nedeniyle on binlerce işçi hastalanırken tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 823 işçi çalışırken virüse yakalanarak hayatını kaybetti.”

 

 

 

KaynakGazete Rüzgarlı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz