Indomie AdkoTurk işçileri greve çıktı

Çerkezköy OSB’de kurulu ve Tekgıda-İş Sendikasının örgütlü olduğu Indomie AdkoTurk’te işçiler greve çıktı. Patronun grevi kırmak için elinden geleni yaptığı fabrikada işçilerin mücadelesi sürüyor

Tekgıda-İş Sendikasının örgütlendiği Indomie AdkoTurk’te patronun toplusözleşmedeki uzlaşmaz tutumu nedeniyle sendika üyesi işçiler bugün greve çıktı. Patron çeşitli oyunlarla grevi etkisiz hale getirmek isterken, fabrika önüne gelen sendika üyesi işçiler ise polis tarafından kalkanlarla itilerek fabrikadan uzaklaştırıldı. Grev hakkına saldırı yapıldığını dile getiren Tekgıda-İş Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, Türk-İş ve DİSK’e grev hakkına sahip çıkma çağrısı yaptı.

Çerkezköy OSB’de bulunan ve 550 işçinin çalıştığı fabrikada Tekgıda-İş Sendikasının örgütlenmesinin ardından geçtiğimiz ocak ayında toplusözleşme süreci başladı. Ancak patron hiçbir toplantıya katılmadı. Patronun uzlaşmaz tutumu nedeniyle alınan grev kararı bugün uygulanmaya başlandı. Patron ise grevi boşa çıkarmak için türlü yöntemlere başvurdu. Geçtiğimiz 10 gündür 60’a yakın yeni işçiye işbaşı yaptıran patron, geçtiğimiz hafta işçilerin tamamına mesaj göndererek greve çıkacak işçileri tehdit etti. Greve çıkılmasına iki gün kala ise grevin başlangıç günü işçilerin yüzde 98’i işbaşı yaparsa 1 tam maaş, yüzde 50’si işbaşı yaparsa yarım maaş ikramiye vereceğini ilan etti. Dün gece grev uygulamasına saatler kala ise 200’ün üzerinde işçiyi, telefonla arayıp “Fabrikada bir durum var” diyerek işe çağırdı. Gece yarısı fabrikaya getirilen işçilerin bir kısmını çalıştırırken, bir kısmını ise fabrika içinde bekletti. Sabah da patron servis şoförlerine greve katılacağını tahmin ettiği işçileri servislere almamaları talimatını verdi.

“İşçilerin grev hakkına sahip çıksınlar”

Tüm engellemelere rağmen grevi başlatmak üzere fabrikaya gelen işçiler ise polis barikatıyla karşılaştı. Servisleri içeri alan polis, greve katılan işçileri ise kalkanlarla iterek içerideki işçilerden uzaklaştırmak istedi. Çıkan arbedede bazı işçiler yaralandı. Bütün bunlara rağmen 100’e yakın işçi greve çıktı. Burada açıklama yapan Tekgıda-İş Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu patronların ne hak ne de hukuk tanıdığını söyledi. Yasal haklarını kullandıklarını dile getiren Durdu şunları söyledi: “Bu saldırı sadece bize değil bütün işçilerin grev yapma hakkınadır. Buradan Türk-İş’e ve DİSK’e sesleniyorum işçilerin grev hakkına sahip çıksınlar. Türkiye sadece tepeden yönetilmez. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına ‘Burada patronlar yasaları çiğniyor, polis ise patronların çıkarını koruyan kolluk kuvveti mi?’ diye soruyorum” dedi.

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz