Hayat Pahalı, Emek Ucuz!

Türk-İş’in araştırmasına göre mayıs ayında açlık sınırı 18 bin 969 liraya çıkarak 17 bin 2 lira olan asgari ücretin 1967 lira üzerinde gerçekleşti.

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Mayıs 2024 sonuçları açıklandı.

Türk-İş’in araştırmasına göre mayıs ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 18 bin 969 TL’ye yükseldi. Böylelikle 17 bin 2 liralık asgari ücret, mayıs ayında açlık sınırının bin 967 lira gerisinde kaldı.

Araştırmaya göre, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise, 57 bin 736 TL’den 61 bin 788,99 TL’ye yükseldi.

Aynı araştırmaya göre, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 24 bin 609 TL olarak hesaplandı.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbul’da Yaşam Maliyeti-Mayıs 2024 raporunu yayınladı. Rapora göre, kentte yaşamanın maliyeti bir önceki aya göre yüzde 3,69, bir önceki yıla göre ise yüzde 83,61 oranında arttı. Mayıs ayında İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti geçtiğimiz aya göre 2.189 lira artarak 61 bin 523 lira oldu.

Sermayeye kaynak transferi ve krizin yükünü emekçilerin sırtına yükleme programı olan Şimşek Programı, temmuz ayında ücretlere zam yapılmaması üzerine kurulu. Bu, emekçilerin içinde olduğu durumu daha da vahim hâle getirmek demektir. İPA ‘ nın çalışmasına göre, İstanbul ‘da her 10 kişiden biri yatağa aç giriyor.

Daha iyi ücret, dilenmekle değil, mücadele ile mümkün. Sıcak bir yaz olacak.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz