Graniser Seramik’te iki haftada 35 işçi çıkarıldı

Manisa Akhisar’da kurulu yaklaşık 900 işçinin çalıştığı Graniser Seramik Fabrikası’nda önceki gün toplu işten çıkarma gerçekleşti. İşçiler, geçen hafta 15, bu hafta ise yaklaşık 20 işçinin çıkarıldığını söyledi.

Çimse-İş Sendikasının yetkili olduğu Graniser Seramik fabrikasında işçiler, atılan işçilere açık şekilde bir gerekçe sunulmadığını belirtti. Çimse-İş sendikasının hakları için bir şey yapmadığını söyleyen işçiler, sorunlarını tartışmak için önce telefondan bir grup kurduklarını, ardından iş yeri temsilcilerini değiştirip kendi içlerinden bir temsilcinin kabul edilmesini istediklerini ifade etti. Ancak ses çıkarmaya çalışınca da işten çıkarıldıklarını ekledi.

Koşulların günden güne kötüleştiğini anlatan işçiler, “Asgari ücrete yapılan zamların bize çok etkisi olmadı, bizim adımıza ek ücret talep edemedi sendika. İşten atmalar başladı, şimdi ise diğer işçiler de kaygılı; işsiz kalmaktan korkuyorlar” diye ekledi.

Asgari ücretin biraz üstünde çalışan işçiler yıllardır verilen ayakkabı fişiyle bir ayakkabı bile alamadıklarını ifade etti. 300-500 TL verilen erzak fişinin ise yetmediğini söyleyen işçiler asgari ücretle çalışan başka iş yerlerinin koşullarının daha iyi olduğunu belirtti.

“İşçilerin haklarını savunmuyorlar ama Serel’e işçi götürüyorlar”

Ayrıca bu zamana kadar Çimse-İş Sendikası yetkililerini doğru düzgün görmediklerini ifade eden işçiler, “Sendikacılar gelse de idari binaya sendika odasına geliyorlar, bayramda geldiklerinde sadece girişte kolonya şeker tutuluyor o kadar. Kimseyle konuştuklarını görmedik” dedi.

Çimse-İş’ten istifa ederek Kristal-İş Sendikasına geçen ve hakları için eylem yapan Serel fabrikasındaki işçilerin eylemlerine de değinen işçiler, Serel işçilerinin mücadelesini kırmak için sendikanın kendi fabrikalarından da işçi taşıdığını aktardı. İşçiler, “Temsilciler, Serel’in önüne 15 işçi götürdü Çimse-İş’i savunsun diye. Kimsenin de haberi yoktu. Sonra fabrikada herkesin haberi olunca Çimse-İş’i kınamaya başladık. İşçilerin seslerini duymuyorlar ama Serel için işçi götürüyor diye düşündük” diye anlattılar.

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz