Genel-İş Genel Merkezi, Kartal Belediyesi ile TİS imzaladı, işçiler “İrademiz yok sayıldı” dedi

Kartal Belediyesi ile Genel-İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şube arasında yürütülen Tİs görüşmelerinin tıkanmasının ardından işçiler 4 Mart’ta greve çıkmaya hazırlanırken, Genel-İş Genel Merkezi sözleşmeyi imzaladı. İşçiler ve şube yönetimi iradelerinin yok sayıldığını belirtti.

Kartal Belediyesi ile Genel-İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şube arasında yürütülen TİS görüşmelerinde sendika tarafından belediyeye sunulan 81 maddenin 71 maddesinde anlaşma sağlanırken kalan maddeler için taraflar anlaşamamıştı. TİS görüşmelerinin tıkanmasının ardından grev kararını belediyeye asan işçiler,  4 Mart’ta iş bırakmaya greve hazırlanıyordu.

Genel Merkez imzaladı

4 Mart saat 00.00 itibariyle greve çıkacaklarını duyuran işçilerin ardından, Genel-İş Genel Merkezi, belediye ile sözleşmenin imzalandığını duyurdu. Sözleşmenin kendilerine, temsilcilere ve şubeye sorulmadan imzalandığını ve grev haklarına da darbe yapıldığını belirten işçiler duruma tepki gösterdi.

Evrensel’in haberine göre ücretlere ilk yıl yüzde 7 ikinci yıl yüzde 8 zam yapıldı. İkramiye, yol, yemek de dahil olmak üzere giydirilmiş ücretler 4450 TL oldu.

“İrademiz hiçe sayıldı”

Kendilerine dayatılan bu rakamlarla “çalışma barışının” ortadan kaldırıldığını ifade eden işçiler, grev haklarının gasp edildiğini belirterek, iradelerini çiğneyenleri istifaya çağırdı.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, 4 Mart Perşembe, saat 14.00’te basın açıklamasını yapacağını duyurarak işçilere çağrı yaptı.

 

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz