Galataport önünde Survivor protestosu: ‘Son finalde işçiler oynayacak!’

0
115

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, Covid-19 salgınına rağmen işçilerin çalışmak zorunda bırakıldığı ve devrimci işçi Hasan Oğuz’un yaşamını yitirdiği Galataport önünde Survivor’ın çekimlerinin yapılmasını protesto etti.

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, pandemiye rağmen işçileri çalışmak zorunda bırakırken, Acun Ilıcalı’nın Survivor programının çekimleri için şantiyeyi 3 gün durduran “Galataport İstanbul” patronlarını şantiye girişinde gerçekleştirdiği eylemle protesto etti.

Doğuş Grubu’nun yapımını üstlendiği Galataport İstanbul Projesi’nde salgının en şiddetli günlerinde pozitif vakalara rağmen işçiler çalıştırılmış, virüse yakalanan Dev Yapı İş sendikası yöneticilerinden Hasan Oğuz hayatını kaybettikten sonra şantiyede çalışmaya ara verilmişti.

Gerçek finali işçiler oynayacak’

Galataport şantiyesi önünde, “Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor”, “İnşaat işçisi köle değildir”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarıyla başlatılan eylemde konuşan Kadıköy Dayanışma Ağı’ndan Cemre Can Aşlamacı, işçilerin canını hiçe sayan sermaye düzenini teşhir etti.

Acun Ilıcalı’nın Survivor programının finaline gönderme yapan Aşlamacı, Gerçek finali biz işçiler oynayacak ve siz kocaman açılmış gözlerinizle bunun gerçek olmamasını dilerken tarihin çöplüğüne gömüleceksiniz diyerek işçileri, Hasan Oğuz gibi değerlerine sahip çıkmaya, örgütlenmeye çağırdı.

Platformun ortak basın açıklamasını Dev Yapı İş sendikasından Osman Üney okudu.

Survivor isimli yarışma programının yapımcı-patronu Acun Ilıcalı’nın yarışmanın finalini Galataport şantiyesinde yapılacağını, bunun için de çalışmaya 3 gün ara verileceğini açıkladığını hatırlatan Üney, Galataport’un basına gösterişle sunulduğu haberlerde, turizme yapacağı katkılardan hareketle sermayeye ve iktidara övgüler dizildiğini söyledi. Bu gösterinin ardında, şantiyede işçilerin salgına rağmen çalıştırıldığı gerçeğinin gözlerden uzak tutulduğuna dikkat çeken Üney, Hasan Oğuz’un bu şantiyede çalışırken salgına yakalndığını ve yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Salgının işçiler arasında yaygınlığına ve yüksek orandaki can kayıplarına da dikkat çeken Üney, siyasi iktidarın pandemi sürecinde işçinin değil sermayenin yararına paketler açıkladığını, işçilerin açlık ya da salgın ikileminde bırakıldığını belirtti.

Hiç bir önlem alınmadan işçilerin çalışmak zorunda bırakıldığı yerlerden birininde siyasi iktidara yakın sermayeye ihale ettiği mega projelerden biri olan Galataport olduğunu vurgulayan Üney, şunları söyledi:

3000’ün üzerinde işçinin iç içe, hijyenden uzak ve köle gibi çalıştığı Galataport’ta onlarca işçi Covid-19’a yakalandı. Patron buna rağmen siyasi iktidarın çarklar dönsün teşviği ile çalışmayı durdurmadı.”

Şimdi Hasan’ın çalıştığı, alınteri döktüğü ve hayatını kaybettiği, yüzlerce işçinin ekmek parası uğruna yaşamını tehlikeye attığı o şantiyede, o sömürü ve ölüm mabedinde sermaye sahipleri şov yapıyor. İşçilerin yaşamı için üretimi durdurmayanlar, ‘Çarklar dönmeli’ diyenler bu sömürü ve ölüm mabedini şirin göstermek için çarkları durduruyorlar.”

Cilanın altındaki kan ve can izlerini unutmayacağız

İstanbulun tarihi ve doğal güzelliklerini patronların, zenginlerin karı için yok ediyorlar. Ve bunu allayıp pullayıp işçilere emekçilere pazarlamaya çalışıyorlar. Kölelerin cesetleri üzerine inşa edilen piramitler gibi Galataport’ta turizm hamlesinin anıtı olarak cilalıyorlar.”

Ama biz işçiler, burayı sermayenin işçi yaşamından daha değerli görüldüğünün bir anıtı olarak zihinlerimize kazıdık” diyen Üney, o cilanın altındaki kan ve can izlerini unutmayacaklarını belirterek, “Hasan’ın ve bu sömürü çarkının içinde öğütülen tüm işçilerin hesabını soracak ve bu sömürü ve ölüm mabetlerini yıkacağız” diye konuştu.

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu’nun çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme, Kadıköy Dayanışma Ağı, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, İşçi Gazetesi, Kaldıraç, ESP, AKA-DER, HDP Emek Meclisi, BDSP, Devrimci Hareket, Devrimci Gençlik Birliği, Kavga dergisi, Devrimci Parti, Devrimci Gençlik, TKP Zeytinburnu Belediyesi direnişçisi Kenan Güngördü ve Çapa taşeron mücadelesi direnişçilerinden Cemal Bilgin destek verdi.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here