Düşük zamma karşı iş bırakan TPI işçilerinin eylemi devam ediyor

İzmir’de TPI Composite’in iki fabrikasında çalışan işçilerin ek zam için üretimi durdurma eylemleri 5’inci gününde devam ediyor.

İzmir Menemen ve Çiğli’de bulunan rüzgar gülü kanadı üretimi yapan Amerikalı şirket TPI Composite fabrikasında çalışan işçilerin, ek zam için işyerini terk etmeyerek üretimi durdurma eylemleri 5’inci gününde devam ediyor.

Sendika ve işveren arasında yapılan son görüşmede işveren asgari ücrete yapılan yüzde 30’un üzerine yüzde 9 zam teklif ederken, vardiyalarda yapılan oylamalar sonucu işçilerin çoğunluğu yüzde 9 zammı da düşük bularak, eyleme devam etme kararı aldı.

60’ın üzerinde işçinin işten atıldığı öğrenilirken, işçiler arasında işverenin eylemleri kırmak ve işçilerin birliğini dağıtmak için dışarıdan işçi getireceği şeklinde söylentiler de dolaşıyor.

İşten atmaların ve işverenin baskılarının arttığı fabrikalarda işçiler kararlılıkla eylemlerine devam ederken, örgütlü oldukları Petrol-İş Sendikasının işverenle yapılan son görüşmeden bu yana sessiz olmasına da tepkiliydi. İşçiler, “Bizleri tehdit ediyorlar ama sendika suspus. Zaten sendikaya bir güven sorunu vardı, şimdi de yanımızda olmadıklarını düşünüyoruz. İşçiler olarak kararlıyız. Eyleme devam ediyoruz” dedi.

Yüzde 9 zam teklifi yeniden işçinin önüne koyuldu

İşçilerin tepkileri üzerine sendikadan açıklama geldi. Petrol-İş İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin son duruma ilişkin işçilere açıklama yaptı. İşverenin yüzde 9 zam ve işten atılanların geri alınması teklifini hatırlatan Zengin, “Eğer siz şimdi yüzde 9 ve çıkarılan kişilerin tekrar geri dönüşünü onaylarsanız hem bu 25B ve 46 madde sicilimize işlemeyecek. Ayrıca arife günü çıkarılan arkadaşların önümüzdeki pazar akşamına kadar SGK sicillerinden 25B maddesi değiştirilebilir. Eğer siz ‘hayır kabul etmiyoruz’ derseniz ben sizlerle yola devam edeceğim” dedi.

 

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz