Divriği’de üretimi durduran maden işçileri “Direnişe devam” dedi

Divriği’de ücretlerinin ülkenin ekonomik gerçeklerine göre düzenlenmesi talebiyle dün iş bırakan yüzlerce maden işçisi, tehdit mesajlarına ve grev kırıcılığı kartına rağmen “Direnişe devam” dedi.

Sivas’ın Divriği ilçesindeki demir madeninde çalışan yaklaşık 700 işçi, maaşlarının ve sosyal haklarının ülkenin ekonomik gerçeklerine göre düzenlenmesi talebiyle direnişte.

Dün iş bırakıp yürüyüş düzenleyen ve işverenin tehdit mesajları üzerine akşam saatlerinde üretimi tamamen durduran işçiler, görüştükleri şirket yetkililerinin düşük zam teklifini reddetti. Patronun grev kırıcılığı için Kayseri’den 200 işçiyi ocağa getirme tehdidine rağmen işçiler direnişe devam etme kararı aldı.

İşçilere tehdit mesajlar gönderildi

Divriği Gazetesinin haberine göre şirket, dün üretimi durduran, galerilere inmeyerek direnişe geçen işçilerin cep telefonuna tehdit ve gözdağı içeren WhatsApp mesajları gönderdi. Mesajlarda şu ifadeler yer aldı:

“Bugün iş sözleşmesi ve yasaya aykırı olarak işe çıkmadığınız tespit edilmiştir. İşe başlamamanız halinde son çare olarak iş akdinizin feshi dahil, tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı ihtar ederiz.

Yeraltı işletmesi için yeni vardiya ekipleri kurulmaktadır. Görevine devam etmek isteyenlerin vardiyalarında işbaşı yapmaları gerekmektedir. Vardiya başlangıç saatlerinde işbaşı yapan çalışanların ücret ve primlerinden kesinti olmayacak ve üretim kayıpları ile ilgili işlem yapılmayacaktır.”

50 yıl aradan sonra ilk defa galeriler boş kaldı

Gece mesaisinden önce atılan bu mesajların ardından işçiler direnişini sürdürerek galerilere inmedi.

Divriği demir madenlerinde yaklaşık 50 yıl aradan sonra ilk defa galeriler direniş sebebiyle boş kaldı, üretim tamamen durdu.

İşçiler “taleplerimiz kabul edilene kadar direneceğiz” dedi

İşçilerin eylemi üzerine taşeron Çiftay Şirketi, direnişe öncülük eden işyeri temsilcileriyle görüşme yaptı.

İşçilere yüzde 51 zam teklif eden işveren, sosyal haklarda da bazı iyileştirmelerin yapılacağını taahhüt etti.

İşyeri temsilcileri ise patronun önerdiği yüzde 51 oranındaki zamma ilaveten, maaşlara her ay bin lira seyyanen ek ücret ödenmesini, ikramiye ve yemek ücretleri ile birlikte işçilerin işten atılmalarının önlenmesi şartını bildirdi.

Patronun tekilifini kabul etmeyen işçi temsilcileri, talepleri kabul edilene kadar direnişe devam edeceklerini bildirdi.

Grev kırıcılığı tehdidi

Çiftay Şirketi, bunun üzerine grev kırıcılığı kartını öne sürerek işçileri, Kayseri’den 200 işçi getirmekle tehdit etti.

Kaynakevrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz