DİSK’ten Zorlu Holding önünde eylem: “Vestel virüs üretiyor, işçilerin hayatı buzdolabından önemlidir!”

0
40

Manisa’da bulunan Vestel fabrikasında koronavirüs sebebiyle yaşanan işçi ölümleri ve kölece çalışma dayatmaları İstanbul’da Zorlu Holding Genel Merkezi önünde protesto edildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından düzenlenen eylemde DİSK yöneticileri, bağlı sendikalara üye işçiler ve basın emekçileri yer aldı. Eyleme sendikaya üye oldukları için işten atılan direnişteki Özer Elektrik işçiler de destek verdi.

İstanbul 4’ncü Levent’te bulunan Holding önünde toplanan işçiler, “Vestel virüs üretiyor, işçilerin hayatı değerlidir” yazılı pankart taşıyarak, “Vestel işçisi köle değildir”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz”, “Patronların kölesi olmayacağız” sloganlarıyla Zorlu’yu ve sermaye saldırılarını protesto ettiler.

Eylemde DİSK Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu kısa bir teşhir konuşması yaptıktan sonra Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu söz aldı.

Sağlık bakanı nasihati bıraksın dardanel’e, vestele baksın”

Manisa’da kurulu Vestel Fabrikasının çalıştırdığı 20 bin dolayında işçi ile Zorlu Holding bünyesindeki ülkenin en önemli fabrikalarından biri olduğuna dikkat çeken Serdaroğlu, “Biz bir fabrikanın önemine işçilere verdiği değer olarak bakarız. Bizim gözümüzde Vestel işçilere birer makine kadar bile değer vermiyor. Vestel işyerine sendikayı sokmamak için, Türkiye’nin tüm yasalarını çiğniyor. Sağlık Bakanı nasihati bıraksın Dardanel’e, Vestele baksın” dediye konuştu.

“İşçilerin hayatı buzdolabından önemlidir!”

Hükümetin uyguladığı sermaye yanlısı politikarın pandemi süreciyle birlikte daha açık hale geldiğine işaret eden Çerkezoğlu, Vestel işçisi risk altında çalışıyor. Çünkü üretim bandında hiçbir sosyal mesafeye uyulmadan işçiler dip dibe çalışıyorlar. Bu koşullarda salgın fabrikada hızla yayılıyor. Bir işçi arkadaşımız hasta olduğunda ona yakın temaslı işçiler semptom gösterene kadar onlara test yapılmıyor, karantinaya alınmıyor. Üretim bu şekilde devam ettiriliyor” dedi.

İşçilerin hayatı buzdolabından önemlidir” diyerek konuşmasını sürdüren Çerkezoğlu, “Buradan uyarıyoruz; eğer bu şartlarda fabrikalar çalışmaya devam ederse, bütün fabrikalar çalışamaz duruma gelecektir” diyerek acil önlemlerin alımasını istedi.

Açıklama taleplerin sıralanması ve sloganlarla sonlandırıldı.

Özer Elektrik direnişçilerinden eyleme destek

Zorlu Holding önünde süren eyleme örgütlendikleri için Özer Elektrik’te işten atılan işçiler de destek verdi. Birleşik Metal İş Sendikası’na üye olmalarının ardından işten atıldıklarını belirten bir işçi, “İşten çıkarmaların yasak olduğu ülkede, sendikalaştığımız için işten atıldık. Biz de kendi mücadelemizi gücümüz yettiğince vereceğiz” dedi.

Özer Elektrik direnişçileri, 13 Ağustos perşembe günü saat 15.00’da fabrika önünde gerçekleşecek eyleme çağrı yaptı.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here