‘Çöpleri biz toplayacağız’ diyen İBB’ye işçiler ‘Biz grev kırıcılığı yapmayız’ dedi

Maltepe Belediyesi’nde süren greve yapılan müdahaleler İBB’deki işçileri grevdekilerle karşı karşıya getiriyor

Maltepe Belediyesi’nde TİS sürecinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle çöplerin toplanılmaması nedeniyle hem CHP İlçe Örgütü hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi seferber olmuş durumda.

Yüzde 7 zammı kabul etmeyen 1300’ü aşkın işçi DİSK’e bağlı Genel-İş öncülüğünde hem grevi sürdürmeye hem de grev kırıcılığına karşı mücadele verirken dün İBB’den yapılan açıklamada, “Grev hakkına saygı duymakla birlikte, Maltepe’de toplum sağlığını tehdit eden unsurlar İBB iştiraki İSTAÇ marifetiyle toplanmaktadır” açıklaması yapılmıştı.

İBB’nin yaptığı çalışma işçiler tarafından tutanak altına alınıp, resmi şikayet başvurusu yapılırken İSTAÇ şirketinde çalışan işçilerde Maltepe Belediyesi işçileri ile karşı karşıya gelmek istemiyor.

“Ama o arkadaşlar haklıdır”

Dün İSTAÇ işçileri ile bir araya gelen Genel-İş yöneticileri sahaya çıkacaklarını fakat çöp toplamayacaklarını duyurdu.

Bir Genel-İş yöneticisi duruma ilişkin, “Doğrudur, yukarısı buradakilere talimat vermiş. Biz de sahaya gideriz ama çöp almayız. Kimseyle de burun buruna sürtüşmeyiz. Sendika olarak biz grev kırıcılığı yapmayız. Büyükşehir’in başka birimleri de var. İSTAÇ’taki bu birim müdürüyle, şefiyle formeni ile burada. Yapmak istemediğiniz bir şeyi kimse zorla yaptıramaz. Çünkü orada grev kararı almışlar, haklı olarak. Yarın biz de alabiliriz. Onlarda bize bunu yaparsa biz onlara bunu yaparız. Ama o arkadaşlar haklıdır. Gelsinler, başkan yardımcısı da, müdürü de burada. Onlar da bizim önümüze geçsinler. Sadece işçi yüz yüze kalmasın. Dayak yenilecekse yöneticiler de yesin. İşçi yemesin” şeklinde konuştu.

KaynakArtı Gerçek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz