Cengiz Holdinge ait BEDAŞ’ta iş bırakan işçi, “Zararı ödetiriz” diye tehdit ediliyor

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş’de çalışan ve dayatılan sefalet zammına karşı iş bırakan işçiler, ücretlerinin kesileceği ve zararın kendilerinden tahsil edileceği söylenerek tehdit edildi

Cengiz Holdinge ait BEDAŞ’ta sefalet zammına karşı iş bırakan işçiler, iş bıraktıkları günlerin ücretlerinin kesileceği ve iş bırakılan günlerin zararının tahsil edileceği şeklinde tehdit edildi. BEDAŞ işçileri, “Hem yüzde 5 zam veriyorlar hem eylemi grevi yasaklayıp ‘kabullen’ diyorlar. Bu düzen kölelik düzeni!” diye tepki gösterdi.

Tes-İş sendikası ise iş kolunun grev yasağında olması ve pandemi gerekçesiyle eylemlere ara verildiğini duyurdu. İşçiler “Tekrar iş bırakırız, bu defa sendikaya da bakmayız” derken Tes-İş, “İşverenden yanıt gelmediği durumda perşembe günü eylemlerimiz devam edecek” dedi.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ile Tes-İş sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine Yüksek Hakem Kurulunca (YHK) bağıtlanan sözleşmede enerji işçilerine birinci yılın ilk 6 ayı yüzde 6, ikinci 6 ayı yüzde 5, ikinci yıl ise yüzde 5+4 zam dayatıldı. BEDAŞ işçileri YHK’nin resmi enflasyonun bile altında kalan düşük zam dayatmasına, geçen hafta iş bırakarak yanıt verdi.

30 Nisan’da iş bırakma eylemine başlayan işçilere Beda Enerji ismiyle gönderilen açıklamada ise iş kolunun grev yasağı kapsamında olduğu gerekçe gösterilerek “Bu eylemlere katıldığı belirlenen çalışanların, yasa dışı eyleme katıldığı belirlenen günlere ilişkin yevmiyelerinin ödenmeyeceği, bu eylemler nedeniyle oluşan şirket zararının çalışanlardan ve çalışanları bu eyleme yönlendiren ilgili sendikadan tahsili için gerekli yollara başvurulacağı…” ifadeleri yer aldı.

“Bu düzen kölelik düzeni”

Evrensel’e konuşan bir BEDAŞ işçisi, “Hem bana yüz lira zam veriyor hem de ‘Grev yapamazsın, eylem yapamazsın’ diyor. Bir de bunların üstüne bizi tehdit ediyor. Bunun ötesi yok, kölelik düzeni bu düzen!” dedi.

İşçilerin taleplerinin asgari talepler olduğunu söyleyen işçi, “Asgri Geçim İndirimi’ni çıkarınca zaten buradaki işçi asgari ücret düzeyinde ücret alıyor. Bunu da tehditlerle kesmeye çalışıyorlar. Eğer böyle bir şey yaparlarsa tekrar iş bırakırız, bu defa sendikaya da bakmayız. Dün ‘grevdeyiz’ diyen sendika bugün ‘ara veriyoruz’ diyor. Yarın ne olacağı belli değil. Tehdit mektupları alıyoruz” diye konuştu.

“Kar edenler işçinin hakkını versin”

Tes-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Rıdvan Uyar da “Pandemi yasakları ve iş kolunun grev yasağı nedeniyle iş bırakmaya bir süre ara verdik. İşyeri temsilcilerimiz de işçiler de bu durumdan haberdar. Eğer perşembeye kadar olumlu bir yanıt gelmezse tekrar eylemlere başlayacağız. İşçilerin devamlılık konusunda hiçbir çekincesi olmasın. Eylemlerimiz devam edecek, önemli olan burada ayrışmadan ortak hareket etmek” diye konuştu.

Tes-İş İstanbul 1 No’lu Şube Yöneticisi Ali Çatkın da “Aboneleri de mağdur etmeden pazartesi, salı ve çarşamba mesai bitimine kadar çalışacağız. Eğer şubemize ya da genel merkezimize işveren bir çağrıda bulunmazsa perşembe günü mesai saatiyle birlikte eylemlerimiz tekrardan başlayacak” ifadelerini kullandı.

BEDAŞ’ın işçileri ve sendikayı tehdit eden açıklamasına dair konuşan Çatkın, “Bu kadar fazla kâr ediyorlarsa işçinin hakkı olanı versinler. İşçileri ekmek parasıyla tehdit etmesinler. Devletin yasası önümüze taş koyuyor, iş kolunda greve çıkmamız yasak, bir de bu pandemi yasakları var. İşçilerin yanına gitmem bile engelleniyor. Sendikacıyım, işyerine gideceğim, polis yolda çevirip ‘gidemezsin’ diyor” diye konuştu.

KaynakEvrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz