BİR TÜRKÜDÜR DİRENİŞ

0
78

İrfan Taşkıran

İnsan ne için yaşar? Herkesin bu soruya verecek bir cevabı vardır. Ama ortalama cevaplar, onuru için, namusu için vb. olacaktır. Sonucu belirleyen, uğruna yaşadığı şeyin gereğini yerine getirip getirmediğidir. Yoksa herkes iyiyi ister,en iyisini. Ne kadar istediğiniz eyleminizle açığa çıkar.

Her işçi, insanca şartlarda, kimseye muhtaç olmadan yaşamını idame ettirmeye yetecek bir ücretle çalışmak, iş güvencesi, yeterli işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alındığı şartları ister. Ama kimi sadece ister, kimisi de bunun için mücadele eder. Birçok iş yerinde işçiler bu amaçlarla sendikalara üye oluyor, işten atılıyor. Yakın zamanda başta Flormar, TÜVTÜRK istasyonları, Özer İplik vb. örnekler çoğaltılabilir. Her direnişin kendi hikayesi var. Cargill direnişi de öyle. Sendikalı oldukları için işten atılan işçiler, kaderine razı olup evine gitmiyor. Fabrikanın önünde başlattıkları direnişle birlikte yasal süreci de işletiyorlar. Başta sendikal nedeni inkâr eden patron mahkemede davayı kaybediyor. Sendikal tazminat dahil işçilerin yasal alacaklarını kabul etmek zorunda kalıyor. Ama hesap etmediği bir şey oluyor. Onuruna sahip çıkan Cargill işçileri işe iade edilmemeyi kabul etmiyor ve sendikalı olarak işe geri dönmek amacıyla direnişe devam ediyor. 870. günde işçi gazetesi olarak ziyaret ettiğimiz işçiler işe iade yerine tazminat ön gören yasanın iptali için mücadeleye devam ediyor.

Direnişin devam ettiği yer Cargill Genel Merkezinin bulunduğu Palladium Tover. Malûm, Avm’ler, rezidanslar kapitalizmin mabetleri. İşte böyle bir mabedin hemen önünde, yıldızları yorgan, yere serdikleri kartonları yatak yapan Cargill işçileri, ışıklı mağazaların, lüks otomobillerin geçip gittiği yol ağzında eylemlerini sürdürüyor. Cargill işçileri, direnişleri boyunca kazanırlarsa bütün işçilerin kazanacağı bilinciyle tanışmış. Şimdi bu bilinçle hareket ediyor. Kazanacaklarına olan inançları umut verici. Bence yolunuzu düşürün bu işçi kardeşlerimizin yanına. Sıcak bir sohbet, dayanışmanın gücü ve onurlu insanların iç huzuru sizi karşılayacak.

CARGİLL İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here