‘Başkan’ın damadına da Kanal İstanbul piyangosu!

0
77

Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehrin uygulama imar planları onaylanınca, ballı rantın boyutları da ortaya çıkmaya başladı. Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın 44 dönümlük tarlanın yanısıra Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın satın aldığı tarla vasfındaki arazi de “konut + ticaret alanı” oldu.

Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehrin uygulama imar planları onaylandı. Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Baklalı’da satın aldığı 44 dönümlük tarlanın, turizm + ticaret alanı olmasının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında aldığı tarla vasfındaki arazi de proje, uygulama imar planlarıyla “konut + ticaret alanı” oldu. Araziye konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisleri gibi yapılar inşa edilebilecek.

Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, güzergâhta yer alan Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nde 2003 yılında yaklaşık 3 dönüm arazi almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında Kanal İstanbul projesinin yapılacağını duyurmasından bir yıl sonra da Bakan Berat Albayrak, babasının arazisine komşu olan yaklaşık 13 dönümlük araziyi satın almıştı.

Moza’nın arazinin değeri beşe katlandı

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza…

Çevre ve Şehirlik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni planla yapılaşmaya uygun hale gelen Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın 44 dönümlük arazinin değeri beşe katlandı.

Gayrimenkul değerleme uzmanları, Moza’nın bu ballı rant için kurduğu ’Triple M Gayrimenkul’ şirketinin alım yaptığı tarihte, bölgede metrekare birim fiyatının 300 lira seviyesinde olduğunu, arazinin 12-13 milyon lira bedelle satın alınmış olabileceğini ifade etti.

Arazinin şu anki değerinin 20-25 milyon lira civarında olduğunu kaydeden uzmanlar, yeni imar planlarının yürürlüğe girmesinin ardından arazinin değerinin minimum 5 kat artabileceğine, bölgenin gelişimine göre bu miktarının daha da yükselebileceğini söyledi.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here