Bakırköy Belediye işçileri CHP önünde eylem yaptı

Bakırköy Belediyesi işçileri TİS hakları ve işten atılan işçilerin geri alınması talebiyle CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde eylem yaparak “Gücümüzü ve sabrımızı kimse sınamasın. Gerekirse eylemimizi Ankara’ya taşırız” dedi.

CHP’li Bakırköy Belediyesi’nde 3 yıldır toplu sözleşme imzalanmaması nedeniyle DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul Avrupa Yakası 2 Nolu Şube üyesi işçilerin eylemleri devam ediyor.

Bakırköy Belediyesi işçileri bugün CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplanarak uyarı eylemi yaptı. “Bakırköy Belediye işçileri olarak toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz” yazılı pankart açan işçiler “İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz”, “Bakırköy Belediye işçilerinin sözleşme hakkı gasp edilemez” yazılı dövizler taşıdı.

“Toplu sözleşme hakkımız engellenemez”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Direne direne kazanacağız”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Genel-İş Sendikası Şube Mali Sekreteri Süreyya Doğan okudu.

‘Gerekirse eylemi Ankara’ya taşırız’
Bakırköy halkına hizmet eden Bakırköy Belediye işçileri olarak 2018 yılından beri yapılmayan toplu iş sözleşmesi için her alanda mücadeleyi sürdürdüklerini, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda her Salı ve Perşembe günü sorunlarını dile getirdiklerini söyleyen Doğan, “Bugün de CHP İstanbul il binası önündeyiz. Bakırköy’de arayıp bulamadığımız, Hak, hukuk, adalet, demokrasi ve özgürlüğü, CHP İstanbul il binası önünde aramaya geldik. Ve gerekirse bu taleplerimizi Ankara’ya, CHP Genel Merkez önüne kadar taşıyacağız” dedi.

‘KERİMOĞLU HALKA HİZMET ETMEK YERİNE İŞÇİYE ZULMEDİYOR’
Bakırköy halkına hizmet etmek amacıyla seçim meydanlarında çeşitli vaatlerle bulanarak halktan oy isteyen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun geçmişte söylediklerini unutarak, asıl görevi Bakırköy’e hizmet etmek iken işçilere baskı ve zulüm yaşatmakta olduğunu ifade eden Doğan, “Bizler emeğimize, alın terimize ve insan onuruna yaşarış bir hayat sürdürmek, ilçemizi yaşanır örnek bir kent haline getirmek için ekonomik zorluklara, salgın hastalıklara aldırış etmeden çalıştığımız halde, Bakırköy Belediyesinde çalışanlara karşı yapılan bu zulme karşı her gün değişik alanlarda mücadele etmek zorunda bırakılmaktayız” dedi.

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu sosyal medya yada değişik alanlarda konuşma yaparken, sosyal adaletten, eşitlikten, demokrasiden, yoksulluktan, haktan, hukuktan ve adaletten bahsettiğine dikkat çeken Doğan, “Ama kendisi 2 milyon dolar değerindeki deniz manzaralı Pruva 34’teki sarayında otururken, biz işçilere günlük 5 lira yemek parasını hak görmüştür. Ücretlerimizi düşürmüş ve toplu sözleşmemizi yapmamıştır. 2018’de 120 milyon olan yıllık personel gideri 2020 yılında 90 milyona düşmüştür. Çalışanlar üzerinden her yıl 30 milyon kâr etmiştir. İstanbul da sözleşme engelleyen, sözleşme yapmayan tek belediye olarak, işçi düşmanlığı, emek düşmanlığı ve emek sömürüsü yapan tek Belediye Başkanı olarak basına düşmüştür” dedi.

Sendikal hak ve özgürlükler konusunda CHP’nin söylemlerine de işaret eden Doğan, “Bakırköy’de söylemler Avrupa, ama ne yazık ki uygulamalar Afrika” dedi.

‘CHP SORUNLARIN MUHATABIDIR’
Kerimoğlu’na ‘dur’ demeyen ya da diyemeyen CHP yöneticilerine de seslenen Doğan “Partili bir Belediye Başkanının yaptığı olumlu çalışmalar nasıl partiye mal oluyorsa, yaptığı olumsuzluklar da partiye mal olmaktadır. Dolayısıyla, yaşadığımız sorunların bir muhatabı da CHP’dir” diye konuştu.

KaynakEtha

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz