Asen Alüminyum işçilerinden eylem: “Hem üzgün hem de öfkeliyiz”

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde Kazım Kasap isimli işçinin pres makinesine sıkışarak yaşamını yitirdiği fabrikada işten çıkartılan işçiler eylem yaptı.

Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan Asen Alüminyum isimli fabrikada, sendikalaşmak istedikleri için işten çıkarılan 86 işçi, 3 aydır eylem yapıyor. İşçiler, fabrika içerisinde çok fazla kaza yaşandığını ve bunlara herhangi bir önlem alınmadığını vurguladı.

2018 yılından beri Asen Metal firmasında çalıştıklarını ve bu yılın başlangıcı itibariyle sendikalı olmaya karar verdiklerini söyleyen Emre Baki, şöyle dedi: “İçerideki ağır çalışma şartları, düşük ücretler, iş bilmeyen insanlarla iş yapmaya çalışırken geçen yıl kaybettiğimiz bir arkadaşımızla birlikte geçen gün bir arkadaşımızı daha kaybettik. Bu ikinci oldu. Bunların yaşanma sebebi şu; işçilerin içeride iş bilmeden, iş eğitimi almadan, hemen işe başlasın kafa tarzıyla, burada eski olan işçilerin bu duruma isyan etmesi ve sendikalı olarak çalışmak istemesi sonrası 86 arkadaşımız işten çıkartıldı. 3 aydır direnişteyiz. Biz arkadaşları olarak hem üzgün hem de öfkeliyiz. Can kayıplarının artık son bulması lazım. Devlet yetkililerinin bu olaya el atması lazım. Biz insanca bir çalışma ortamı, insanca bir yaşam, insanca bir kazanç istiyoruz. Bunların hepsinin dahil olacağı, çalıştığımız ortamda haklarımızı alabileceğimiz bir çalışma ortamı istedik. Bunun neticesinde işten çıkartıldık. İnsanların hayatının ne kadar ucuz olduğu, bir tarafta can kaybı varken aynı anda fabrikanın diğer bölümlerinin çalıştırılması iş verenin insan hayatına, işçinin hayatına ne kadar önem vermediğini göstermiş oldu.”

KaynakBirgün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz