Antep’te 16 işçi Kod 29 ile tazminatsız işten atıldı

Antep’te 4. Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan Yasin Kaplan Halı işçileri yapılan zammı  yeterli bulmadıkları için protestoda bulunmuştu. İşçiler Kod 29 ile işten çıkarıldı

Pandemide işten çıkarma yasağına rağmen patronların ara formülü, istisna olarak gösterilmesi gereken haklı fesih gerekçesi Kod 29 ile işten çıkarma oluyor.

Antep’te 4. Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan Yasin Kaplan Halı, üretimi yavaşlattıkları gerekçesiyle 16 işçiyi birden Kod 29 ile tazminatsız şekilde işten çıkardı.

İşyerinin verdiği zammı yeterli bulmayan işçiler, geçtiğimiz hafta zamma tepki göstermiş ve fabrika yönetimi ile toplantı yapmıştı. Ardından yönetim, işçileri tek tek çağırarak savunma istemişti. İşten atılan işçiler DİSK/Tekstil Sendikası’nda bir araya gelerek haksız işten atmaya karşı mücadele etme kararı aldı.

“Patronlar hak, hukuk, yasak tanımıyor”

İşten çıkarmaya karşı DİSK/Tekstil Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, 16 işçinin işten çıkartıldığını belirterek,  “Patronlar hak, hukuk, yasak tanımıyor. Patronların işçilere zulm etme ve suç işleme özgürlüğü varsa, bizim de direnme hakkımız var. Bu zulme boyun eğmeyeceğiz! Kod 29 kaldırılsın” tepkisini gösterdi.

KaynakArtı Gerçek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz