Anadolu Cam işçileri ücretsiz izine çıkartılıyor

Şişecam’ın Bursa Yenişehir’de faaliyet gösteren Anadolu Cam Sanayi Fabrikası’nda ücretsiz izine çıkartılan işçilere 10 kişi daha eklendi. Fabrikada önümüzdeki günlerde bu sayının daha da artacağı belirtiliyor. Kristal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mehmet Dikmen, işçilerin çeşitli bahanelerle bin 100 liraya mahkum edildiğini söyledi.

Kasım ayında 4 işçi ücretsiz izine çıkartıldığı için protesto yürüyüşünün yapıldığı fabrikada 10 işçi daha ücretsiz izine çıkartıldı. Fabrikada önümüzdeki günlerde 10 işçinin daha ücretsiz izne çıkarılacağı konuşuluyor.

Ameliyat olan işçiye ‘rapor aldın’ cezası

Gazete Duvar’dan Pelin Akdemir’e konuşan Kristal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mehmet Dikmen, işçilerin ücretsiz izne çıkarılmasının nedenlerini şöyle anlattı: “İş yerinde baygınlık geçirmiş bir işçiyi, tedavisini olmuş, çalışmaya devam ediyor ama ‘verim alamadık’ diyerek çıkartıyorlar. 22 yıllık işçi arkadaşımıza tazminat davası açılıyor ve ücretsiz izne çıkartılıyor. Bir arkadaşımızın bölümünü değiştiriyorlar. Arkadaşımız daha bölümün işleyişine alışmadan ‘verim alamıyoruz’ denilerek çıkartıldı. Diğer bir arkadaşımızın da eşi kanser hastasıydı. Kendisi de ameliyat oldu. ‘Rapor aldın’ denilerek çıkartıldı.”

Sadece Yenişehir’de işçiler ücretsiz izne çıkartılıyor

İşçilerin hiçbir hakkaniyete dayanmayan bahanelerle istemedikleri bir biçimde ücretsiz izne çıkarıldığını söyleyen Dikmen “Dünyanın en büyük şirketi, hiçbir bölgesinde olmayan uygulamayı sadece Yenişehir’de uyguluyor. Pandemi olmasına rağmen şuan tarihindeki en büyük kâra sahip. Dünya devi bir şirket, işçileri bin 100 liraya mahkum ediyor” dedi.

Fabrika içerisinde eylemler devam ediyor

1 Mart’a kadar toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasak olması nedeniyle protesto eylemlerini fabrikanın içinde devam ettirdiklerini aktaran Dikmen, “Fabrikada fazla mesai eylemi, yürüyüşlerimiz, sloganlarımız devam ediyor. Eylemlerimizi arttırarak devam ettireceğiz. Bir an önce arkadaşlarımızın işe dönmeleri için elimizden geleni yapacağız. Genel merkez, 10 kişiyi daha ücretsiz izne çıkarmayı düşünüyormuş. Korku vermek amacıyla 10 kişinin daha çıkarılacağı söyleniyor. Biz korkulara, baskılara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

 

KaynakGazete Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz