Akkuyu Nükleer Santrali’nde bir haftada ikinci servis “kazası”: 1 işçi hayatını kaybetti

Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışan işçileri taşıyan servis kaza yaptı. 1 işçi hayatını kaybetti. 1’i ağır 19 işçi yaralandı. 22 Şubat’ta da bir başka kaza yaşanmış 19’u ağır 40 işçi yaralanmıştı.

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş sendikasının Twitter hesabından yapılan açıklamada Akkuyu Nükleer Güç Santrali şantiyesinde işçilerin hayatının içe sayıldığı belirtildi.

Dev Yapı-İş’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Doğa katliamı yapılarak inşaa edilen Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde işçilerin hayatı hiçe sayılarak üretim baskısı yapılıyor. Ölümle burun buruna çalışmanın olduğu yerde her gün kaza yaşanıyor. Akkuyu Şantiyesinde özel bir araç ile işçi servisinin karıştığı kazada yaralanan onlarca işçi bölgedeki hastalere kaldırıldı. İlgili bakanlığı ve yetkili kurumları önlem almaya, hiçbir kanun kural tanımayan patronlara yaptırım uygulanmaya çağırıyoruz. Biz sessiz kaldıkça devletin hiçbir yaptırım yapmayacağını biliyoruz. Yetkililerin yaptırım uygulaması denetim yapması bizim tepkimize bağlı. Şantiyede çalışan işçileri yaşmak ve yaşatmak için örgütlenmeye çağırıyoruz. Her türlü tepkiyi anında bastırmaya çalışan şantiye yönetimi, işçileri ölümüne çalışıyor. Devlet bu kanunsuzluğu seyrediyor, şimdiye kadar hiçbir denetim olmadı.”

Geçtiğimiz günlerde Akkuyu Nükleer Santrali’ne bağlı bir başka servis kaza yapmış, 19’u ağır 40 işçi yaralanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz