ABD’deki ‘George Floyd’ protestoları 12. gününde

0
27

ABD’de George Floyd protestoları 12. gününe girerken, Beyaz Saray ve Kongre binası çevresinde binlerce kişi, ırkçılığı ve polis şiddetini protesto etti.

ABD’de polis şiddeti sonucu siyahi Amerikalı George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolar 12. gününe girdi.

Ülkenin doğu yakası New York’tan batısında Los Angeles’a kadar uzanan protestolarda binlerce kişi adalet ve polis reformları için sokaklara çıktı.

New York’ta Manhattan’da binlerce kişi Cental Park yakınlarında ‘Çalınan Hayaller ve Yağmalanan Hayatlar’ adı verilen eyleme katılırken Brooklyn’de de bine yakın kişi toplandı.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Floyd’un hayatını kaybettiği Minnesota eyaletinde ise yaklaşık 150 kişi, Vali’nin evinin önünde sloganlar attı.

Chicago’da 5 bine yakın kişi protestolara katılırken Los Angeles’ta eylemler düzenlendi.

Protesto eyleminin, siyahi Kara Panterler örgütünün silahlı koruması altında gerçekleştirildiği Atlanta’da sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

En büyük protestolardan birinin düzenlendiği başkent Washington’da ise Beyaz Saray’a çıkan caddenin ortasına büyük harflerle yazılan “Siyahların Hayatı Önemli” sloganı uydu görüntülerine yansıdı.

ABD’nin başkenti Washington DC’de, George Floyd için Beyaz Saray ve Lincoln Anıtı önünde düzenlenen protestolara binlerce kişi katıldı.

Floyd için Kuzey Carolina’da düzenlenen ikinci cenaze töreni ile eş zamanlı olarak Washington DC’de de binlerce kişi ülkedeki ırkçılığı ve polis şiddetini protesto etti. Washington DC’nin önemli yapılarından Lincoln Anıtı önünde toplanan binlerce protestocu, Floyd’un nefessiz kaldığı 8 dakika 46 saniyeye gönderme yaparak, bu süre boyunca yere uzanarak sessiz kaldı. Protestocular, sloganlar atarak Beyaz Saray önündeki Lafayette Park’a yürüdü.

Eylemciler, dün ismi “Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Değerlidir)” olarak değiştirilen ve üzerine de dev “Black Lives Matter” yazısı yazılan Beyaz Saray karşısındaki 16. sokakta toplanarak sloganlar attı. Beyaz Saray önündeki eylemciler arasında doktorlar ve hemşirelerin de aralarında bulunduğu sağlık çalışanlarının olması dikkati çekti.

Washington DC’nin siyahi Belediye Başkanı Muriel Bowser da protestolara katılarak eylemcilere destek verdi.

Kente şehir dışından gelen Ulusal Muhafız Birliklerine bir kez daha tepki gösteren Bowser, “Washington DC’de olanları hepimiz izlemeliyiz, çünkü federal hükümetin bize yapılanları başka Amerikalılara yapmasını istemiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here