A101 işçisi, doğum iznindeyken Kod-48 ile işten atıldı

Adana’da A101 işçisi, doğum izni aldığı halde Kod-48’le yani “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” suçlamasıyla işten atıldı

Adana’da A101 işçisi, doğum izni aldığı halde Kod-48’le işten atıldı. Normalde 8 hafta doğum öncesinde, 8 hafta da doğum sonrasında olmak üzere hamile işçilerin toplam 16 hafta doğum izni hakkı bulunuyor. Buna rağmen işçinin hamileliğin 8. ayına kadar çalıştığı belirtildi. Doğum izni kullanalı 1 ay olmuşken hakları hiçe sayılıp, Kod-48 bahanesiyle işten atılan işçi, hakları için mücadele edeceğini belirtti.

Kod-48 nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu 8 Nisan 2021 tarihinde yaptığı duyuruda, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin, görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi durumları içerdiği ve tüm bunlar için işten ayrılış işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimleri “29 nolu kod” üzerinden yapıldığını, bunun karışıklığa neden olduğunu ifade etmiş ve 42’den 49’a kadar farklı kodlar oluşturarak her suçu ayrı kodlara böldü. Kod-48 ise “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” suçlamasını kapsıyor.

Konu ile ilgili Mağaza Market Sen bir açıklama yaptı. Mağaza Market-Sen’in açıklaması şu şekilde:

Doğum izninde işten atılan A101 işçisinin yanındayız

Adana’da A101 işçisi doğum izni aldığı halde işten atıldı. Hamile olup çalışan kadınların yasalar gereği; 8 hafta doğum öncesinde, 8 hafta da doğum sonrasında toplamda 16 hafta doğum izni hakkı vardır. Adana’daki A101 işçisi hamileliğin 8. ayına kadar sabretti, karnı burnunda çalıştı ve en sonunda bu izin hakkını kullanmak istedi. Daha izne çıkalı 1 ay olmuşken Kod 48 gerekçe gösterilerek işten atıldı.

Mağaza Market-Sen’den yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

Kod-48, “işverenden izin almadan devamsızlık” anlamına geliyor. Mağaza müdürü işçinin iznini işletmeye bildirmedi. Durumu fark eden işçi, kendisi bildirimde bulundu. Şirket merkezinden aldığı yanıt ise “Yapacak bir şey yok” oldu. İşçi hakkı yiyen bu işletme, önüne çıkan her fırsatı değerlendiriyor. Doğum izninde bir yılını doldurup kıdem tazminatı alacak işçinin, kıdem hakkına el koydular. İşçiyi işsiz bırakarak doğum sürecinde kazanacağı haklara el koydular.

A101 her türlü işgüzarlığı yaparak işçilerin haklarını ellerinden almaya çalışıyor. İşçileri kölece çalıştırmaya, ağalıkla yönetmeye, dilediği zaman kodlara başvurarak işten çıkarmaya çalışıyor. Ancak unuttukları bir şey var: A101 işçileri yalnız değil. Mağaza Market-Sen var.

Adana’da hukuksuzca işten atılan A101 işçisinin yanındayız. Atacağı tüm adımlarda birlikte olacağız.

Tüm market işçileri: Nerede hakkınız yeniyorsa asla sessiz kalmayın, bize ulaşın.

Kaynaksendika.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz