A101 işçileri kölece çalışma koşullarına karşı eylemdeydi

A101 çalışanları 12 saatlik mesai dayatmasına karşı İstanbul Şişli’de eylem yaptı

Mağaza Market-Sen üyesi A101 marketleri çalışanları İstanbul’da eylem yaptı. Şişli Cumhuriyet Caddesi’ndeki A101 önünde bir araya gelen işçiler, “A101’de köleliğe son vereceğiz” pankartı açtı. Basın açıklamasını işçiler adına Doğan Aras okudu.

Basın açıklamasının tamamı:

“A101’e Mağaza-Market-SEN Girecek

KölelikBitecek

Son üç gündür Türkiye, A101 işçilerinin çalışma koşullarını konuşuyor. “Kölelik geri geldi” dedirten bu koşullar karşısında işçiler sadece itirazını yükseltmekle kalmıyor. Örgütleniyor, sendikasına üye oluyor.

Genç sendikamızın kısıtlı imkanlarıyla çıktığımız bu yolda kısa zamanda hızlı adımlar attık. Mağaza mağaza ziyaretler gerçekleştirdik, işçilerle buluştuk, birliklerimizi kurmaya başladık.

Şimdi A101 patronları, diğer tüm patronlar gibi şaşkın. Kölelik koşullarını bunca yıldır işçilere dayatanlar çaresizler. İşçilere “çalacak kapınız yok” diyenler, baskıyla bu itirazı susturmayı deneyecek kadar çaresizler.

Tüm toplum market işçilerine sahip çıktı. Her gün alışveriş yaptığı o marketlerdeki gerçekleri gördü. İşçilerin emeğinin sömürülmesine, emekçi halkımız sessiz kalmadı. Sanıldığı gibi, anlatıldığı gibi işçiler bir başına değil.

Bugüne kadar parıltılı reklamlarla izlediğimiz ucuzluk marketleri, esasen ucuz iş gücünün adresidir. Zincir marketlerin patronları, işçilerin emeğini sömürüp yaptıkları cirolarla övündüler. İtiraz eden işçilere karşı kalkanları “kapıda senin gibi binlercesi var” cümlesi oldu.

İşsizlik patronlara yaradı, işçilere 12 saat çalışma dayatıldı. Bu devran dönecek. 6 Mart’ta Mağaza-Market-Sen A101 İşçileri Genel Üye toplantımızı tüm bu gelişmeler ışığında gerçekleştirdik. A101’in tüm dayatmalarının karşısında, işçilerin tüm haklarını almak için yürüttüğümüz mücadeleyi adım adım büyüteceğiz.

1.A101, 07.30-20.00 çalışma düzenini geri çekecek.

2.İşçiler, puantajlara yazıldığı gibi 8 saat çalıştırılacak.

3.İşçinin onayına bağlı olarak 8 saatten fazla çalıştırılan her dakika, fazla mesai olarak tanımlanacak. İşçilerin tüm fazla mesai ücretleri ödenecek.

4.Envanter sayımı ve sevkiyat 8 saatlik mesai saatlerinin içinde değilse fazla mesai olarak tanımlanacak.

5.8 saat çalışma süresine göre işçilerin 1 saatlik mola hakkı teslim edilecek. İşçilerin en temel 8 saatlik çalışma hakkını kazanmak için sürdüğümüz bu mücadeleyi her mağazada, her şehirde birliklerimizi kurarak sürdüreceğiz.

Tüm A101 işçilerini Mağaza-Market-Sen’e üye olmaya çağırıyoruz.

A101’in tüm eski çalışanlarını bu mücadeleye ortak olmaya çağırıyoruz.

Tüm emekçi halkımızı, A101 emekçilerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

A101’e Mağaza-Market-Sen girecek kölelik bitecek.

Yaşasın işçilerin birliği.

Yaşasın Mağaza Market- Sen.

MAĞAZA-MARKET SENDİKASI

A101 KOORDİNASYONU ”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz